Digitální workflow s přidanou hodnotou
Celková rekonstrukce abradovaného chrupu zirkonovými náhradami
61letý pacient trpěl výrazným opotřebením zubů, které lze v závislosti na příčině klasifikovat jako atrici, abrazi nebo erozi. Došlo ke ztrátě přirozené linie úsměvu (obr. 1). Pacient byl povahou extrovert a nový krásný úsměv by tedy pozitivně ovlivnil jeho společenský život. Destruktivní opotřebení zubů si vyžádalo několik endodontických ošetření a mělo za následek dysfunkci TMK, což bylo způsobeno ztrátou vertikálního rozměru skusu zapříčiňující napětí a únavu svalů. Silná abraze zubů tedy měla za následek patologie zubní dřeně, morfologické změny chrupu vedoucí k disharmonii okluze, ztrátu vertikálního rozměru skusu a narušení žvýkací funkce chrupu. Při takovémto stavu jsou nezbytná komplexní ošetření, jako je endodontické, parodontologické a protetické v podobě celoplášťových zubních náhrad.
Byl pořízen digitální otisk výchozího stavu chrupu a na 3D tiskárně vytištěn hlavní pracovní model. V softwaru Exocad byl pomocí modulu „Digital Smile Creator“ vytvořen digitální wax-up a následně na jeho základě vytištěn mock-up. Byly použity rozměry zubu podle doporučení Maura Fradeaniho o délce 10,8 mm a šířce 8,4 mm, což odpovídalo biotypu pacienta a představovalo výchozí bod pro jeho rehabilitaci. Byla naplánována zkouška mock-upu v ústech. Bylo nutno zvětšit vertikální rozměr o několik milimetrů a pacient chtěl svůj úsměv nenápadně omladit tak, aby působil co nejpřirozeněji a zároveň poskytoval veškeré pohodlí vyvážené okluze.
Navržený digitální wax-up byl vytištěn jako mock-up na 3D tiskárně z materiálu GC Temp PRINT v podobě fazet, čili modelu předpokládaného rozsahu rekonstrukce korunek zubů, aby jej bylo možno umístit na frontální zuby ve výchozím stavu (obr. 2). Tento krok umožnil vyhodnotit estetiku, ale zároveň i reakci svalů na novou výšku skusu. Pacient si také mohl vzít mock-up domů, kde jej mohl spolu s blízkými v klidu vyhodnotit. Remodelace úsměvu je skutečně zásadním počinem, a proto je nutno pacientovi poskytnout tolik času, kolik potřebuje, včetně všech dostupných pomůcek. Po získání souhlasu pacienta bylo možné pokračovat v dohodnutém terapeutickém plánu. Virtuální mock-up byl použit jako výchozí pro návrh provizorních korunek v softwaru Exocad, které byly následně vytištěny na 3D tiskárně z materiálu GC Temp PRINT odstínu Light.
Po preparaci zubů byly provizorní korunky, jejichž krčkový okraj byl opískován (velikost zrn 50 µm) pro zajištění pevného spojení s použitým rebazovacím materiálem, v ordinaci rebazovány kompozitem G-ænial Universal Injectable odstínu A2 (obr. 3a) a ručně vyleštěny – alternativou k leštění je glazování materiálem GC OPTIGLAZE color (obr. 3b).
Vertikální rozměr byl zvětšen o 8 mm. Aby bylo jisté, že to bude pacientovi pohodlné, byly mu na zhodnocení nové situace ponechány 3 měsíce. Pacient netrpěl bolestmi hlavy, svalovým napětím ani jinými problémy. Po fázi zvykání si na rekonstrukci mezičelistních vztahů byla provedena gingivektomie malého rozsahu spolu s lehkou korekcí kosti. Byl pořízen otisk a vyrobeny dlouhodobé provizorní náhrady ze zirkonu, které byly na povrchu individualizovány pomocí barevných efektů Lustre Pastes NF (v portfoliu společnosti GS již nahrazeno materiálem stejného použití Lustre Pastes ONE) a provizorně nacementovány (obr. 4). Kontrola byla naplánována za 3 měsíce. Během této doby došlo k zahojení měkkých a tvrdých tkání po provedeném chirurgickém zákroku na parodontu.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Nyní bylo vše připraveno na zhotovení definitivních náhrad. Kvůli pacientově úrazu na lyžích však bylo nutno odložit definitivní otiskování o další 3 měsíce. Vzhledem k velice odolným provizorním náhradám to nebyl problém. Po 6 měsících byly zhotoveny definitivní otisky, a to jak digitální, tak konvenční, pro kontrolu a maximální přesnost výsledné náhrady. Konvenční otisk byl použit k vytvoření hlavního pracovního modelu.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné- Bettie NF, Kandasamy S, Prasad V. Management of Tooth Surface Loss of Varying Etiology with Full Mouth all Ceramic Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacture Restorations. J Pharm Bioallied Sci. 2017 Nov;9(Suppl 1):S302-S305.
- Chu FC, Yip HK, Newsome PR, Chow TW, Smales RJ. Restorative management of the worn dentition: I. Aetiology and diagnosis. Dent Update. 2002 May;29(4):162-8.
- Edelhoff D, Ahlers MO. Occlusal onlays as a modern treatment concept for the reconstruction of severely worn occlusal surfaces. Quintessence Int. 2018;49(7):521-533. doi: 10.3290/j.qi.a40482.
- Fradeani M. Esthetic rehabilitation in fixed prosthodontics: Esthetic analysis: A systematic approach to prosthetic treatment. First Edit. Quintessence Publishing, 2004.
- Green JI. Prevention and Management of Tooth Wear: The Role of Dental Technology. Prim Dent J. 2016 Aug 1;5(3):30-33.
- Koubi S, Gurel G, Margossian P, Massihi R, Tassery H. A Simplified Approach for Restoration of Worn Dentition Using the Full Mock-up Concept: Clinical Case Reports. Int J Periodontics Restorative Dent. 2018 Mar/Apr;38(2):189-197.
- Wetselaar P, Lobbezoo F. The tooth wear evaluation system: a modular clinical guideline for the diagnosis and management planning of worn dentitions. J Oral Rehabil. 2016 Jan;43(1):69-80.
- Warreth A, Abuhijleh E, Almaghribi MA, Mahwal G, Ashawish A. Tooth surface loss: A review of literature. Saudi Dent J. 2020 Feb;32(2):53-60.
Pá 24. 1. 2025 – So 25. 1. 2025 | 1,5 dne
24. 5. 2023 | Dentální hygiena
„Nedostatek zubních lékařů“ je téma, které se stále častěji skloňuje v médiích, na sociálních sítích a už o něm diskutují...
18. 9. 2023 | Zprávy z firem
Společnost Ivoclar, jeden z předních...
5. 1. 2024 | Protetika
S pokračujícím stárnutím populace dojde k nebývalému demografickému přerozdělování. Do roku 2050 se celosvětově...