Komplexní přímé ORMOCERové kompozitní výplně v distálním úseku
Z důvodů žádosti pacientů o co nejnižší náklady na ošetření mnohdy nezbývá než k rekonstrukci velkých strukturálních, funkčních a estetických defektů použít přímé výplňové materiály. Tato kazuistika ukazuje, jak je možné použít inovativní, organicky modifikovaný keramický kompozitní materiál s extrémně nízkým smršťovacím napětím a objemovou kontrakcí k rekonstrukci zubů za současného maximálního zachování zubní hmoty. Klíčem k dlouhodobé životnosti výplně je funkčnost okluze.
Do mé ordinace se dostavila 71letá pacientka požadující výměnu nevyhovující, značně rozsáhlé kompozitní výplně na dolním pravém prvním a druhém moláru (zuby 46 a 47). Přirozená korunka si ještě udržela malé množství zbytkové struktury a pacientka si nepřála další odstranění zubní hmoty. Z finančních důvodů si pacientka také nepřála žádné protetické ošetření, např. v podobě keramických náhrad. Pacientce byla doporučena přímá komplexní pryskyřičná onlej vyžadující funkční i „nefunkční" redukci hrbolku. U tohoto nekonvenčního přístupu bylo důležité, aby tvar okluze zohledňoval silné i slabé stránky jak výplňového materiálu, tak i zbytkové struktury zubu.
Pacientce byla podána lokální anestezie ve formě jedné ampule 4 % artikainu s adrenalinem 1:100000 a před odstraněním stávajících výplní byly zuby izolovány kofferdamem. Aby byla zajištěna základna z nekariézního tvrdého dentinu, byly provedeny tři po sobě jdoucí kontroly pomocí zvýrazňovače kariézní hmoty (Caries Marker, VOCO). Poté byla změřena tloušťka zbývajícího hrbolku a bylo zjištěno, že má v místě základu 3 mm. Okraje byly silně zkoseny, aby se maximalizovalo množství plánovaného výplňového materiálu za minimální redukce oblasti hrbolku a dosáhlo se velkého kontaktního povrchu. Pro ošetřované oblasti kavity nebyly plánovány žádné centrální kontakty nebo jiné rozsáhlé funkční kontakty.
Preparace byly opískovány 27mikronovým oxidem hlinitým. Poté bylo provedeno selektivní leptání skloviny pomocí 33% kyseliny ortofosforečné, po němž následovalo bondování přípravkem Futurabond U (VOCO). Linguální hrbolky zubu 46 byly vymodelovány z volné ruky za použití univerzálního odstínu Admira Fusion x-tra, kompozitního materiálu pro nanášení ve velkých vrstvách čistě na bázi keramiky. Hrbolky byly postupně v 2mm vrstvách rozšířeny směrem ke středu okluzní plošky. Klíčovým faktorem zde bylo nenanášet použitý materiál v silných vrstvách a zajistit tak maximální hloubku vytvrzení postupně nanášených vrstev.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
22. 10. 2024 | Protetika
Umělecká intuice, kreativita a technická odbornost – to jsou jen některé z klíčových faktorů pro dosažení kvalitních náhrad. Zásadní je také výběr správného materiálu pro dosažení přesných výsledků. Tento případ ukazuje, jak mohou být náhrady funkčně efektivní...
2. 2. 2024 | Protetika
Autor článku popisuje digitální technologii zhotovení horní a dolní celkové snímatelné náhrady s oboustranným zkříženým skusem...
26. 9. 2023 | Protetika
Inovace softwaru a materiálů poskytly zubním laboratořím a klinikám funkční analogové a digitální...
Intraorální kamery a diagnostické přístroje