Kompozitní vrstvená overlej – mikroinvazivní přístup
Současné objevy ve stomatologii nám umožňují potvrdit skutečnost, že nejdrahocennějším pokladem, který je potřeba zachovat a u těch nejzávažnějších případů obnovit, je vyváženost a stabilita okluze. Moderní diagnostické nástroje a nejnovější výplňové materiály nám umožňují provádět jak konzervativní, tak protetická ošetření. Materiály této nové generace zaručují nejvyšší estetické standardy a umožňují tím i výběr materiálu na základě jeho mechanických a fyzikálních vlastností.
Využití nového konceptu Enamel Plus HRi BIO Function společnosti Micerium hraje zásadní roli při řešení částečně vrstvených výplní v distálním úseku. Jeho inovativní složení bez Bis-GMA a BPA činí z Enamel Plus HRi BIO Function ideální volbu pro dlouhodobé zachování vyváženosti okluze a zajištění nejvyšších estetických standardů.
Dosažení vysoké úrovně estetické stomatologie urychlil rozsáhlý výzkum mechanických vlastností materiálů a jejich stále efektivnější pevnosti v tlaku. Mikrohybridní kompozitní materiály se ukázaly být ideální možností také při ošetření rozsáhlých defektů v distálním úseku, a to přímou i nepřímou technikou.
Enamel Plus HRi BIO Function umožňuje dokonalé uzpůsobení výplní respektujících nejnovější trend E-F-P.
Klinické situace, které by bývaly byly dříve řešeny konvenčně, invazivně (obr. 1) – tj. keramickými korunkami – je nyní možné řešit stejně spolehlivě pomocí NEPŘÍMÝCH, VRSTVENÝCH kompozitních výplní a adhezivních overlejí. Tento mikroinvazivní přístup nevyžaduje žádné složité klinické procedury a ukázal se být nákladově efektivní a pro pacienta naprosto uspokojivý.
Otisky se tradičně zhotovují po preparaci zubů při maximálním možném zachování zdravých tkání (obr. 2, 3).
Prostor potřebný pro zhotovení kompozitních výplní nesmí být nikde menší než 1,5 mm. Tento nezbytný prostor se posuzuje po zhotovení pracovních modelů z bílé sádry 4. třídy, které se následně umístí do artikulátoru (obr. 4).
Z pracovního děleného modelu se oddělí části se sousedními zuby a ponechá se pouze model ošetřovaných zubů, kde provedeme vykrytí podsekřivin v preparovaných kavitách bílým voskem a naneseme první vrstvu kompozitu, kterou zaplníme kavitu až po hranici preparace, přičemž na vnitřní stranu byl použit EF3 a na vnější stranu UD4. Každá vrstva kompozitu se musí vytvrdit světlem po dobu 15 sekund (obr. 5, 6).
Vnější obvod pilířů byl doplněn vrstvou EF3 ve tvaru podle profilu ostatních zubů (obr. 7, 8).
První funkční kontrola v artikulátoru se provádí před přikročením k modelaci vnitřní morfologie výplně (jádra) (obr. 9, 10).
Vnitřní základ výplně byl vytvořen z dentinového materiálu UD3 pomocí techniky kónusu – jeho tvar musí respektovat funkční sklon restaurovaných ploch zubu (obr. 11).
Okluzální morfologie sekundárních prvků a okrajové hrbolky byly zhotoveny ze sklovinného materiálu EF3
(obr. 12).
Jakmile je dokončeno vrstvení kompozitní overleje, je velmi důležitým krokem následná polymerace po dobu 9 minut při teplotě 80 °C (obr. 13).
Dokončování anatomického tvaru se provádí po polymeraci a overleje se na pracovním modelu mechanicky vyleští pomocí pasty SHINY C (obr. 14).
Po sejmutí nanesené a pečlivě zpolymerované overleje z děleného modelu se její přesný dosed zkontroluje na modelu neděleném. V této chvíli je možné nanést případná barviva (např. black/brown) a zvýraznit tak hlavní fisury (obr. 15).
Nyní jsou vrstvené kompozitní overleje hotové a připravené k předání do zubní ordinace. Po opískování vnitřního povrchu 50µm oxidem hlinitým za účelem lepší adheze se overleje dodávají bez modelu a je potřeba je zabalit do zvláštního obalu (obr. 16).
Zajímavým bodem našeho postupu je připevňování overleje, které se provádí pomocí stejného ohřátého kompozitu Enamel Plus HRi BIO Function (Micerium), předtím použitého v laboratoři (obr. 17, 18).
Závěry
Aby kompozitní materiály efektivně vyhověly aktuální funkci a estetickým nárokům moderní stomatologie, musí umožňovat svým uživatelům snadné vrstvení a napodobení přirozených struktur zubu, aniž by byla narušena efektivita a odolnost výplně.
Publikováno: StomaTeam 3/2017
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
26. 9. 2024 | Protetika
Skeletové náhrady mají poměrně „špatnou pověst“ coby náhrady devastující zbylý chrup...
11. 7. 2023 | Protetika
61letý pacient trpěl výrazným opotřebením zubů, které lze v závislosti na příčině klasifikovat jako atrici...
2. 11. 2023 | Protetika
Díky zavedení digitálních technologií lze virtuálně...