Volba retenčního systému u hybridní náhrady
Při zhotovování hybridní zubní náhrady kotvené implantáty bychom měli zohlednit znalosti a zkušenosti rehabilitace chrupu pomocí celkových snímatelných náhrad, částečných snímatelných náhrad a hybridních náhrad kotvených na pilířích z přirozených zubů.
U hybridních náhrad kotvených zbytkovým chrupem nemůžeme zcela rozhodnout o pozici retenčních prvků – při plánování implantologického ošetření máme v tomto ohledu více možností, a s určitými, většími či menšími, omezeními můžeme určit, kam strategicky umístit implantáty a tím i retenční prvky. První krok při plánování náhrady kotvené implantáty a stabilizované sliznicí představuje diagnostický wax-up (obr. 1), který slouží k vyhodnocení estetiky a celkových proporcí náhrady. Lze jej duplikovat do podoby RTG šablony a případně i chirurgické šablony (obr. 2–3), a pomůže lékaři a technikovi vyhodnotit protetický prostor pomocí silikonových klíčů (obr. 4) a vybrat vhodné protetické řešení.
Zvolení pevného attachmentu na dvou implantátech zabraňuje fyziologickému naklánění náhrady kolem attachmentu, jehož důsledkem je brzké opotřebení matrice i abutmentu (obr. 5). V dlouhodobém horizontu by hrozila ztráta implantátů vlivem napětí z přetížení, jak je vidět na obrázku 6, kde je zřejmé opotřebení platformy abutmentu. Volba nízkoprofilového abutmentu je podle našeho názoru nevhodná v případech s menším počtem implantátů než 4, nebo disparalelitou větší než 10 stupňů (obr. 7, 8). V těchto případech dáváme přednost protetickému řešení, které nejlépe využívá elastičnosti měkkých tkání: zde jsou pak vhodné jednotlivé abutmenty s integrovaným kuličkovým attachmentem (obr. 9–10), nebo je v některých případech vhodnější třmen buď doplněný kuličkovými attachmenty či s integrovanou retenční částí (obr. 11–12).
V případě zavedení čtyř implantátů do frontálního i distálního úseku je možné použít náhradu plně stabilizovanou třmenem (obr. 13–14).
První případ
Výchozí situace: pacientka se 4 zavedenými implantáty (dvěma v horní a dvěma v dolní čelisti) opatřenými nízkoprofilovými attachmenty (obr. 15). Pacientka si stěžovala na celkovou nestabilitu dolní náhrady a byla nespokojená s jejím vzhledem, přičemž tvrdila, že je náhrada nepřirozená, protože nenapodobuje původní vzhled jejích zubů.
V tomto případě jsme se rozhodli nahradit v dolní čelisti dva nízkoprofilové abutmenty dvěma kulovými attachmenty (obr. 16), a v horní čelisti ponechat dva lokátory, aby se nezvyšovala finanční zátěž pacientky. Obě náhrady však byly předělány tak, aby měly lepší estetiku.
Jako obvykle byly zhotoveny dva předběžné otisky, z nichž se vyrobily modely pro individuální lžíce a hlavní modely k zastavění do artikulátoru (obr. 17–20). Nejprve jsme zhotovili wax-up (obr. 33–35), který umožnil pacientce a protetickému týmu učinit nezbytné úvahy nad estetikou a rozměry budoucí náhrady.
K určení tvaru a pozice frontálních zubů byla z důvodu napodobení původní morfologie přirozených zubů použita stará fotografie (obr. 21). Pokud jde o okluzi distálních zubů, byla naplánována lingvalizovaná pozice zubů ve vztahu hrbolek–rýha, u molárů pak obrácená (obr. 22). V ústech byly vyzkoušeny dva wax-upy (obr. 23–25) a náhrady dokončeny podle protokolu (obr. 26–32).
Druhý případ
Tento klinický případ se týká relativně mladé, ale bezzubé pacientky. Tato pacientka se odmítla fotit, pro lepší seznámení s případem tedy popíšeme počáteční situaci.
Pacientka se snímatelnými náhradami v horní i dolní čelisti byla nespokojena s estetikou a stěžovala si na nestabilitu obou náhrad. Ve snaze dosáhnout lepší stability používala pacientka adhezivní krémy a žádala o fixní náhradu nesenou implantáty, ale měla omezené finanční možnosti.
Nejprve jsme zhotovili wax-up (obr. 33–35), který umožnil pacientce a protetickému týmu učinit nezbytné úvahy nad estetikou a rozměry budoucí náhrady. Po odsouhlasení wax-upu pacientkou byly extrahovány zbývající zuby a z diagnostického wax-upu byla zhotovena provizorní náhrada (obr. 36–38). Provizorní náhradu jsme zduplikovali pomocí průhledné pryskyřice (obr. 39) a opatřili příslušnými rentgenkontrastními body, které usnadní radiologické vyšetření a umožní lékaři stanovit počet a pozice implantátů (chirurgická šablona). Pacientka uvedla, že je s provizorními diagnostickými snímatelnými náhradami spokojena. Estetiku vyhodnotila jako dobrou a stabilitu horní náhrady jako optimální. Chtěla ale zlepšit retenci dolní náhrady.
Po schválení lékařem i pacientkou proto bylo rozhodnuto stabilizovat novou snímatelnou náhradu třmenem kotveným na čtyřech implantátech. Po oseointegraci implantátů započala výroba třmenu se zašroubovanými kuličkovými attachmenty. K otištění situace se zavedenými implantáty byla použita individuální lžíce, zhotovená z chirurgické šablony. Dolní radiologická šablona byla použita jako lžíce pro přenos zaznamenaných vztahů s horní čelistí. Za tímto účelem lékař zakryl otiskovací abutmenty pryskyřicí (s nízkým koeficientem expanze) a podložil bázi polysulfidovým otiskovacím materiálem (obr. 40).
Pečlivým duplikováním provizorních náhrad jsme zhotovili model dolní náhrady ve vosku (obr. 45–47) a silikonový klíč. Lze tak správně vyhodnotit prostory pro třmen, aniž by došlo k narušení estetiky (obr. 48). Do třmenu byly našroubovány dva attachmenty Ot Equator (obr. 49–51) včetně matric a byla zhotovena sekundární nosná konstrukce snímatelné části hybridní náhrady a opět byla provedena kontrola prostoru pro estetické pozice umělých zubů silikonovými klíči (obr. 52–53). Na základní konstrukci byl nanesen růžový opaker (obr. 54). Následně byla náhrada dokončena standardním postupem pomocí kyvetování (obr. 55). Pryskyřičná báze náhrady byla následně individualizována barvivy, aby se docílilo jejího maximálně přirozeného vzhledu (obr. 56). Obrázky 57–59 zachycují výslednou náhradu s větší stabilitou.
Závěr
Snímatelná hybridní náhrada je schůdnou alternativou náhrady nesené implantáty. Umožňuje pacientům snazší každodenní čištění, lékaři jednodušší přístup k implantátům a je nákladově efektivní. Nabízí také výhodu rychlejší údržby, jako je podložení báze nebo zvýšení retence v případě potřeby. Z estetického hlediska poskytuje snímatelná hybridní náhrada adekvátní oporu tvářím a rtům.
Publikováno: StomaTeam 5/2019
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Pá 13. 12. 2024 | 8:00 – 17.00 hod.
14. 6. 2023 | Protetika
Kromě keramických fazet a přímých dostaveb existuje další způsob, jak dosáhnout estetického vzhledu...
22. 10. 2024 | Protetika
Umělecká intuice, kreativita a technická odbornost – to jsou jen některé z klíčových faktorů pro dosažení kvalitních náhrad. Zásadní je také výběr správného materiálu pro dosažení přesných výsledků. Tento případ ukazuje, jak mohou být náhrady funkčně efektivní...
28. 8. 2023 | Protetika
V tomto článku se chci ve stručnosti věnovat myšlenkovým procesům na...
Implantologické (chirurgické) jednotky