Endodontický přístup k apexu s pomocí navigátoru
V endodoncii jsou rutinní případy bohužel spíše jen výjimkou a vytvoření optimální přístupové kavity do kořenového kanálku pod kompozitem v barvě zubu se může někdy ukázat být složité i pro zkušené lékaře. Na následujícím případu autor ukazuje, jak výrazně usnadňuje navigaci v nepřehledném terénu digitální endodontický asistenční systém.
Překážky na cestě
Koncem tohoto léta se do naší ordinace dostavil 51letý pacient, kterého k nám poslal jeho zubní lékař kvůli vyšetření bolesti na levé straně dolní čelisti. Nejnápadnější byla výrazná periodontitida, která byla zjištěna okamžitě při první fázi vyšetření. Předpokládanou diagnózu potvrdilo i CBCT: u zubu 37 byla diagnostikována závažná periapikální ostitida a nebylo pochyb o tom, že je indikováno ošetření kořenových kanálků (obr. 1). Pacient byl o špatném stavu zubu okamžitě informován a souhlasil s endodontickým ošetřením.
Brzy se ukázalo, že navigaci v systému kořenových kanálků bude komplikovat další faktor: vstupy do meziálního kanálku obsahovaly kompozit v barvě zubu ze staré výplně. Ukázalo se tedy jako poměrně problematické identifikovat mezi dentinem a dobře přilnavým výplňovým materiálem přechod z dřeňové dutiny do kořenového kanálku. Celé ošetření, a nejen preparace přístupové kavity, bylo provedeno výhradně pod mikroskopem.
Poprvé jsme v tomto popisovaném případě použili endodontický motor CanalPro Jeni (obr. 2) – nový digitální endodontický asistenční systém od mezinárodní společnosti COLTENE. Název „Jeni“ získal z přezdívky svého vynálezce, jímž je Dr. Eugenio Pedullà. Nápad na autonomní řízení v kořenovém kanálku dostal tento italský odborník na endodoncii při preparaci kořenového kanálku ve tvaru písmene S. Napadlo ho, že podobně jako navigace používaná v silniční dopravě, by plně automatický endodontický motor, který je autonomně navigován při postupu kořenovým kanálkem, učinil ošetření kořenového kanálku podstatně bezpečnějším a méně náchylným na chyby, zvláště pak při často stresující každodenní práci v zubní ordinaci.
Umí podávat i zprávy o přetížení a doporučení k intervalům
Stejným způsobem jako navigace pro řidiče, naviguje Jeni uživatele bezpečně a rychle kořenovým kanálkem. Endodontický motor řídí pomocí složitých algoritmů v milisekundových cyklech proměnlivé pohyby kořenového nástroje. Podle převládajících podmínek v kořenovém kanálku je průběžně upravován rotační pohyb, rychlost a točivý moment.
I přes nejasnou počáteční situaci jsme chtěli u našeho pacienta provést bezpečnou a spolehlivou preparaci kanálků. To vyžadovalo endodontický motor, který minimalizuje napětí působící na kořenový nástroj a optimálně upraví krouticí síly tím, že bude korigovat krouticí moment. Digitální kopilot by měl reagovat na překážky v kořenovém kanálku ve správný čas a informovat, že v této chvíli je jednoznačně žádoucí výměna kořenového nástroje.
Celá preparace byla provedena sekvencí pružných nikltitanových nástrojů. V ovládacím programu Jeni lze prostřednictvím dotykové obrazovky volit mezi různými systémy kořenových nástrojů (obr. 3). V tuto chvíli jsou v softwaru předem nainstalované systémy HyFlex CM, HyFlex EDM, MicroMega One Curve a MicroMega 2Shape (vše COLTENE). Program s názvem Doctor’s Choice navíc umožňuje uložení individuálních sekvencí s až osmi kořenovými nástroji. Při zvolení některé naprogramované sekvence může lékař použít plně automatický režim Jeni, v němž jsou jemně uzpůsobovány rotační pohyby nástrojů. Jakmile začne být odpor v kořenovém kanálku příliš velký, ozve se varovný zvukový signál, který upozorní na žádoucí změnu kořenového nástroje.
Po nasazení kofferdamu byla pomocí otevírače ústí kanálku preparována přístupová kavita. Kromě kompozitu ve vstupu do kanálku představovalo problém také extrémní zakřivení kořenových kanálků v apikální třetině. O to příjemnější bylo pozorovat, jak snadno se pohyb kořenového nástroje uzpůsobil měnícímu se tlaku vyvíjenému na nástroj. Od koronární po apikální část byl rovnoměrně vyvíjen lehký tlak. Na tento vytrvalý tlak kolénkovým násadcem směrem dopředu je nejprve třeba si trochu zvyknout, ale ošetření je díky němu extrémně efektivní. Již nejsou nutné malé klepavé pohyby kvůli hmatové zpětné vazbě. Místo toho motor automaticky upraví rotační pohyb kořenového nástroje v kanálku.
Po kořenovém nástroji 10/.05 HyFlex EDM následovala další velikost, 20/.05. Většina práce v meziálním a distálním kořenovém kanálku pak byla provedena pomocí univerzálního kořenového nástroje 25/~ HyFlex EDM OneFile (obr. 4). Preparace byla dokončena následující sekvencí kořenových nástrojů: 40/.05, 50/.03 a v distálních kanálcích ještě 60/.02 pro jemné vytvarování. Apikálně byly poslední milimetry preparovány zvláště jemnou velikostí nástroje, 20/0.05. Pro endodontický motor již je plánována funkce aktualizace prostřednictvím micro SD karty, takže v budoucnu budou jistě k dispozici možnosti alternativních konfigurací.
Vypláchnout, prosím!
V každém případě se po klasickém irigačním protokolu chlornanem sodným provádí chemická příprava pomocí EDTA a chlorhexidinu v odpovídajícím intervalu. V tomto případě bylo obzvlášť pohodlné, že endodontický motor doporučí zvukovým signálem výměnu kořenového nástroje a vy tak přesně víte, kdy je třeba provést irigaci. Preparovaný a vyčištěný kořenový kanálek byl nakonec obturován bioaktivním výplňovým materiálem na bázi gutaperči GuttaFlow bioseal (COLTENE). Závěrečný RTG snímek jasně zachytil přirozeně vytvarovaný a čistě preparovaný profil kořenového kanálku, a to navzdory silným zakřivením (obr. 5). Pacient tak mohl být z naší ordinace nakonec propuštěn spokojený, protože se zub podařilo zachovat.
Závěr
Extrémně zakřivené profily kořenových kanálků dělají přirozenou anatomickou preparaci stejně tak problematickou, jako omezený výhled při preparaci přístupové kavity. Digitální endodontické asistenční systémy navigují lékaře mechanickou a chemickou preparací krok za krokem a uzpůsobují proměnlivé pohyby kořenového nástroje podle situace. S pomocí navigátoru tak endodontista pracuje za konzistentního tlaku od koronární směrem k apikální části kanálku, díky čemuž je ošetření podstatně efektivnější a méně náchylné na chyby.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
- Zubní sestra Přijmu zubní sestru nebo instrumentářku
- Zubní lékař Zubní lékař/lékařka - PRAHA 4
- Zubní lékař Doctor Dent - hledáme zubního lékaře/lékařku
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka do stomatologického centra na Vysočině
- Dentální hygienistka dentální hygienistka/hygienista Děčín
5. 1. 2023 | Endodoncie
V endodoncii jsou rutinní případy bohužel spíše jen výjimkou a vytvoření optimální přístupové kavity do kořenového...
20. 4. 2023 | Endodoncie
Doporučení přístupu, provedení a hodnocení Představení doporučeného postupu RCHE
10. 10. 2024 | Endodoncie
Orifice opener, glide path, shaping a finishing nástroj...
- Zubní lékař Hledáme zubního lékaře/lékařku
- Zubní lékař Přijmeme zubního lékaře/lékařku
- Zubní lékař ZUBNÍ LÉKAŘ/LÉKAŘKA okr. ZLÍN
- Zubní lékař Zlín - Hledáme zubního lékaře do našeho tímu
- Zubní lékař Zubní lékař