ICX-ACTIVE-LIQUID implantát
Povrch kuličky hroznového vína se vodou navlhčit nedá. Odpuzuje od sebe tvrdošíjně každou kapku vody. To je přesně situace, kterou si povrch implantátu dovolit nemůže. Platí tedy přesný opak, povrch implantátu upravit tak, aby se nechal ochotně navlhčit, změnit, posíťovat. Jednou z možností změny je jeho hydrofilizace. Jejím cílem je urychlená tvorba nové marginální kosti, naléhající těsně na povrch implantátu během raných fází hojení. S cílem rychlého, nejlépe okamžitého nebo možností předčasného zatížení. Studie zatím jednoznačně potvrdily, že má hydrofilie povrchu implantátu kardinální důležitost a že k akceleraci hojení na takto upravených površích skutečně dochází.
Budiž uvedeno, že mnohé firmy na poli úpravy struktury povrchu dokázaly velmi dobrých výsledků právě v navýšení hydrofilie povrchu. V metaanalytické studii u nás dobře známého Michaela R. Nortona, s cílem zhodnocení zachování periimplantární kosti po dobu 5 let funkční fáze, je povrch implantátů BioniQ firmy Lasak na úrovni nejznámějších světových implantátů. Kardinální otázkou zůstává, zda a do jaké míry lze tento proces novotvorby kosti dále urychlit a jestli lze tento nárůst kvalitativně a kvantitativně vyjádřit. Zdá se, že pokrok je možný prostřednictvím tzv. terciární úpravy strukturovaného povrchu. K tomu heslo: nedostatečná kvalita lůžka kosti. Pacienti s chronickými onemocněními a systémovou léčbou radioterapií jsou poslední skupinou nemocných, u kterých se lékaři obávají kontraindikací.
Pozitivní vlastnosti hydrofilních povrchů jsou dobře známé. Uspokojivý stav příslušných studií in vitro v ohledu na kostní tkáň a na měkký periimplantární uzávěr je toho důkazem. Preklinické studie in vivo nejsou již tak jednoznačné ve svých výsledcích. Oseointegrace v raných stadiích hojení, stejně jako signifikantní zvýšení BIC, jsou doložené. Pozitivní parametry jsou signifikantně zvýšené po 4–6 týdnech hojení s rychlým nárůstem sekundární stability, po 9–12 týdnech se výsledky přibližně shodují. Rozdíl přetrvává u okamžitých implantací, kdy se hydrofobní povrchy implantátů považují za příčinu krestální kostní resorpce. Většina studií dochází ke stejným výsledkům, a sice, že brzké zatížení hydrofilních implantátů je bezpečný a předpověditelný způsob ošetření.
Dosud byly na trhu jenom dvě firmy s hydrofilními, terciárně upravenými povrchy implantátů: SLActive od Straumann a Inicell od Thommen Medical, obě ze Švýcarska. Hydrofilní povrch je charakterizován vodním kontaktním úhlem 5 až 90 °. Povrchy s úhlem kontaktu s vodou menším než 5 ° se označují za super hydrofilní.
Po dlouhé preklinické fázi vývoje byl firmou medentis medical GmbH v loňském roce (2021) představen ICX-ACTIVE-LIQUID implantát, vyvinutý na bázi platformy ICX-ACTIVE-MASTER, který však umožňuje využití hydrofilního mikrostrukturovaného povrchu v další úpravě. Rázem se kolem implantátu vynořila řada nových perspektiv a očekávání. Prof. Florian Draenert z Mnichova po prvních zkušenostech s tímto implantátem zřetelně postuluje: „ICX-ACTIVE-LIQUID implantát je promyšlený a smysluplný systém za férovou cenu. Lze jej ve všech směrech srovnat s SLActive (Straumann) a Inicell (Thommen Medical) hydrofilním, terciárně ošetřeným povrchem“. Díky leptání za vysokých teplot je docílena speciální topografie povrchu. Vzniká tak ideální struktura povrchu pro iniciální přichycení a osídlení povrchu buňkami. Rychlý nástup hojení a optimalizace vytváření kontaktního povrchu mezi implantátem a kostí je toho důsledkem. Zkracuje se významně nástup sekundární stability a celkový čas hojení. ICX-ACTIVE-LIQUID implantát je skladován v ampulích ve sterilním roztoku NaCl, ampule se otevírá těsně před vlastní inzercí. Podrobnosti dalšího ošetření výrobce přirozeně neuvádí.
Podobně jako u standardní řady ICX-ACTIVE implantátů, lze i v balení modelu LIQUID objednat každý průměr a každou délku implantátu z této řady.
Autor ošetřil těmito implantáty v období 6/2021 až 3/2022 celkem 9 pacientů s 26 implantáty. Jednalo se o pacienty ve věku mezi 54 a 88 lety, s relativními kontraindikacemi. Zákrok byl vždy předem konzultován s praktickým lékařem. Chirurgická intervence se nelišila od běžných postupů, snad jen tím, že bylo dbáno zejména na hladký a rychlý průběh vlastního zákroku a mikro sutura byla vždy zajištěna tak, aby bylo garantováno hojení per primam intentionem. Pět pacientů bylo ošetřeno v indikaci okamžité implantace, dva z nich s okamžitým zatížením. ATB krytí bylo obligatorní. Všechny implantáty dospěly do protetické fáze, která odpovídala konvenčnímu ošetření převážně podmíněně snímatelnými fixními náhradami. Klinicky nebyly při hojení pozorovány žádné komplikace – naopak, pacienti převážně uváděli bezbolestný průběh. Už při poučení pacienta byla pozorována absence psychického tlaku. Tento „placebo efekt“ považuji za podstatný přínos při ošetření komplexně zatížených pacientů.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Pá 7. 2. 2025 – So 15. 2. 2025
21. 9. 2023 | Implantologie
Pacientka, celkově zdravá, se zbytkovým chrupem v horní a dolní čelisti a s horní...
13. 11. 2023 | Implantologie
Dentální implantáty jako alternativa rekonstrukce chybějících zubů...
20. 3. 2023 | Implantologie
Iatrogenní perforace membrány maxilárního sinu při jejím nadzvednutí...