Společné využití titanových a zirkonových implantátů
Zubní implantáty jsou tradičně vyráběny z titanu a jeho slitin, ale za poslední desetiletí se objevily také implantáty ze zirkonu. U obou materiálů jsou v literatuře a v rámci klinických zkušeností zdokumentovány výsledky po inzerci, kdy dochází k integraci s hostitelskou kostí, která je obklopuje, a je tak možno si dle preferencí zvolit vhodný materiál implantátu pro konkrétní situaci. Dosud mají tyto dva materiály spolehlivá klinická využití a mohou být použity v kombinaci u téhož pacienta v závislosti na aktuální situaci.1
U pacientů s tenkou sliznicí (tenký biotyp) mohou titanové implantáty způsobit zašednutí v oblasti vrcholu gingivy, které může ovlivnit estetiku úsměvu.2 U titanových implantátů byly aplikovány doplňkové chirurgické výkony zahrnující použití kostních nebo pojivových štěpů, aby se zamaskovala tato diskolorace. Mezi periost a pod ním se nacházející krestální kost může být umístěn kostní štěp.3–5 To však není vždy možné, protože u některých pacientů může vzniknout neestetická prominence, která mění jeden estetický problém za jiný. Více tradičním přístupem bylo ztluštění gingivální tkáně pojivovým štěpem, čímž se změnil pacientův biotyp z tenkého na silnější a zamaskoval se tak šedivý efekt.6–9 Přesto může vzniknout, stejně jako u možnosti použití kostního štěpu, znatelný rozdíl v gingiválním obrysu mezi tímto místem a sousedními zuby ovlivňující celkovou estetiku. Tyto postupy navíc zvyšují náklady na léčbu a snižují pooperační komfort. Tento problém je vyřešen u zirkonových implantátů díky bílému odstínu materiálu implantátu (v porovnání s kovově šedým titanem).
Následující případ ilustruje klinické využití implantátů z titanu i zirkonu u jednoho pacienta na základě specifik dané lokality.
Kazuistika
Pacientka ve věku 48 let trpěla bolestmi levého horního prvního moláru. Během vyšetření byla zaznamenána zvýšená reakce na poklep a sondáž chobotu na meziální straně zubu. Byl také pořízen rentgenový snímek, na kterém bylo vidět předchozí endodontické ošetření na tomto zubu i na sousedním druhém premoláru (obr. 1). Rentgenový snímek prokázal nedokonalé ošetření a zaplnění MB kořene prvního moláru a laterální projasnění na meziální straně zubu, což svědčí o vertikální fraktuře kořene (VFK). Kromě toho druhý premolár, který byl také dříve endodonticky ošetřen a rekonstruován, vykazoval periapikální lézi a spáru na okraji protetické rekonstrukce se sekundárním kazem. Pacientka si nestěžovala, že by zaznamenala zvýšenou citlivost druhého premoláru a test na perkusi i sondáž byly v normálních mezích.
Pacientce byla, vzhledem ke špatnému stavu prvního moláru s důkazem o fraktuře radixu a přítomnosti bolesti, doporučena extrakce postiženého zubu s následným doplněním kosti štěpem k optimální přípravě lůžka pro pozdější zavedení implantátu. Vzhledem k cervikální spáře na druhém premoláru a přítomnosti periapikální léze bylo pacientce dále doporučeno, aby před umístěním nové náhrady navštívila endodontistu kvůli reendodontickému ošetření. Pacientka souhlasila s doporučeným léčebným plánem a pro extrakci prvního moláru udělila písemný souhlas.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Bylo podáno lokální anestetikum (2% lidokain / 1 : 100 000 epinefrin, Henry Schein). Poté byl proveden krestální řez v bukálním sulku skalpelem 15c začínající ve středu druhého moláru a pokračující meziálně k druhému premoláru a vertikální uvolňující řez v meziální části incize. Mukoperiostální lalok byl odklopen – byla odkryta bukální partie laterální stěny maxilárního sinu. Periodontální ligamenta byla oddělena periotomem a k luxaci zubu byly použity páky – zub byl atraumaticky extrahován. S použitím chirurgické frézky bylo vytvořeno okénko do laterální stěny sinusu a membrána sinusu byla elevována nástroji pro přípravu na laterální augmentaci sinusu. Sinus byl vyplněn směsí Bio-Oss 0,25–1 a autogenních částic shromážděných z bukální kortikální lamely, jakož i z extrakčního lůžka. Laterální kostní okénko, které bylo předtím odstraněno během přístupu pro augmentaci sinusu, bylo reponováno zpět. Před uzavřením laloku byla umístěna membrána Neoderm (Citagenix) k zakrytí laterálního okénka a extrakčního lůžka, aby se zabránilo vrůstání měkké tkáně do kostního štěpu umístěného uvnitř maxilárního sinu. Neoderm je dermální štěp derivovaný z lidské tkáně, který byl decelularizován k odstranění buněčných složek při zachování biologických vlastností, které podporují revaskularizaci. Lalok byl zajištěn, přičemž bylo dosaženo primárního uzávěru za použití 4.0 PTFE stehů (Omnia) přerušovaným způsobem (obr. 2).
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné- Elnayef B, Lázaro A, Suárez-López Del Amo F, Galindo-Moreno P, Wang HL, Gargallo-Albiol J, Hernández-Alfaro F.: Zirconia Implants as an Alternative to Titanium: A Systematic Review and Meta-Analysis. Int J Oral Maxillofac Implants. 2017 May/June;32(3):e125–e134. doi: 10.11607/jomi.5223. Epub 2017 Feb 7.
- Fu JH, Lee A, Wang HL.: Influence of tissue biotype on implant esthetics. Int J Oral Maxillofac Implants. 2011 May-Jun;26(3):499-508.
- Cosyn J, Eghbali A, Hanselaer L, De Rouck T, Wyn I, Sabzevar MM, Cleymaet R, De Bruyn H.: Four modalities of single implant treatment in the anterior maxilla: a clinical, radiographic, and aesthetic evaluation. Clin Implant Dent Relat Res. 2013 Aug;15(4):517-30. doi: 10.1111/j.1708-8208.2011.00417.x. Epub 2012 Jan 11.
- Chen ST, Buser D.: Esthetic outcomes following immediate and early implant placement in the anterior maxilla--a systematic review. Int J Oral Maxillofac Implants. 2014;29 Suppl:186-215. doi: 10.11607/jomi.2014suppl.g3.3.
- Buser D, Wittneben J, Bornstein MM, Grütter L, Chappuis V, Belser UC.: Stability of contour augmentation and esthetic outcomes of implant-supported single crowns in the esthetic zone: 3-year results of a prospective study with early implant placement postextraction. J Periodontol. 2011 Mar;82(3):342-9. doi: 10.1902/jop.2010.100408. Epub 2010 Sep 10.
- Zuiderveld EG.: [The aesthetic effect of connective tissue grafting in cases of single-tooth replacement]. Ned Tijdschr Tandheelkd. 2018 Dec;125(12):664-668. doi: 10.5177/ntvt.2018.12.18210.
- Khzam N, Arora H, Kim P, Fisher A, Mattheos N, Ivanovski S.: Systematic Review of Soft Tissue Alterations and Esthetic Outcomes Following Immediate Implant Placement and Restoration of Single Implants in the Anterior Maxilla. J Periodontol. 2015 Dec;86(12):1321-30. doi: 10.1902/jop.2015.150287. Epub 2015 Aug 27.
- Puišys A, Žukauskas S, Kubilius R, Vindašiῡtė E, Linkevičius T.: Bone augmentation and simultaneous soft tissue thickening with collagen tissue matrix derivate membrane in an aesthetic area. A case report. Stomatologija. 2017;19(2):64-68.
- Farina V, Zaffe D.: Changes in Thickness of Mucosa Adjacent to Implants Using Tissue Matrix Allograft: A Clinical and Histologic Evaluation. Int J Oral Maxillofac Implants. 2015 Jul-Aug;30(4):909-17. doi: 10.11607/jomi.3611.
2. 8. 2024 | Implantologie
Nejen dentální implantologie a stomatologie, ale celkově medicína i každá oblast našeho života je více či méně ovlivněná digitalizací, automatizací a AI. Technologické pokroky a postupy nám pomáhají zjednodušit...
30. 8. 2023 | Implantologie
Ať už pacienti nebo lékaři: Obě skupiny jsou přesvědčeny, že augmentativní zákroky, jako je sinus lift, jsou téměř...
13. 11. 2023 | Implantologie
Dentální implantáty jako alternativa rekonstrukce chybějících zubů...
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka - Mariánské Lázně
- Zubní sestra Přijmu zubní sestru nebo instrumentářku
- Zubní lékař Hledáme STOMATOLOGY
- Zubní lékař Přijmeme zubního lékaře/lékařku na částečný pracovní úvazek
- Zubní lékař Hledáme zubního lékaře/lékařku