Studie zjišťuje omezenou účinnost chlorhexidinu u výkonů v dutině ústní
LEOIA, Španělsko: Lidská ústní dutina je osídlena různými druhy bakterií. Chirurgické výkony v ústech představují riziko přenosu bakterií do krevního oběhu, což může způsobuje bakteriémii. Tento stav je obecně přechodný, nicméně není dosud jasné, jak se bakterie v krvi podílí na původu či vývoji infekčních procesů. Předchozí studie ukázaly, že ústní vody s obsahem chlorhexidinu mají antimikrobiální účinek na sliny a bakteriální plak. Výzkumný tým z Baskické univerzity však nyní zjistil, že ústní vody obsahující chlorhexidin mají při provádění zákroků v dutině ústní pouze zanedbatelný profylaktický účinek.
Za účelem zhodnocení účinnosti chlorhexidinu při prevenci bakteriémií po extrakci zubů provedla výzkumná skupina systematický přehled a meta-analýzu randomizovaných řízených klinických studií. Studie zahrnovala osm dílčích klinických studií, kterých se účastnilo celkem 523 pacientů. Z nich bylo 267 léčeno chlorhexidinem, a bylo mezi nimi zaznamenáno 145 případů bakteriémie. Kontrolní skupina sestávala z 256 pacientů, u nichž bylo zaznamenáno 156 případů bakteriémie. Výsledky proto naznačují, že při profylaxi pomocí přípravků na bázi chlorhexidinu lze zabránit vzniku bakteriémie ve 12 % případů.
Výsledky poukazují na relativní a nevýznamnou účinnost chlorhexidinu, pokud jde o zabránění průniku bakterií v ústech do krevního řečiště během extrakcí zubů. „Přesto, vzhledem k nízkým nákladům a nepřítomnosti nežádoucích účinků a komplikací, doporučujeme předtím, než bude proveden zákrok uvedeného typu použít ústní vodu s chlorhexidinem,“ uzavírá výzkumná skupina.
Studie s názvem „Does chlorhexidine reduce bacteremia following tooth extraction? A systematic review and meta-analysis (Snižuje chlorhexidin výskyt bakteriémie po extrakci zubů? Systematický přehled a meta-analýza)“ byla zveřejněna dne 23. dubna 2018 v časopisu PLOS ONE.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
16. 1. 2024 | Obecná stomatologie
Vážení čtenáři, je známo, že pro řadu vašich kolegů a možná i pro vás jsou fixativa kontroverzní téma a nevyhnutelně...
5. 4. 2024 | Obecná stomatologie
Redakční úvod obsahující vysvětlení, proč jsme se rozhodli tento obsáhlý...
16. 11. 2023 | Obecná stomatologie
V posledních desetiletích dochází k rychlému rozvoji mnoha oborů zubního lékařství, z čehož...