Jak na dobrý registrát skusu: Technologický tip
Úvod redakce: Přestože se jedná o krátký jednoduchý příspěvek zachycující naprosté základy problematiky, rozhodli jsme se jej zařadit do rubriky Odborná sdělení jako technologický tip, protože pojednává o velmi bolestivém aspektu všeobecné praxe. Česká odborná veřejnost vkročila do 21. digitálního století a řada ordinací a laboratoří již běžně pracuje s technologiemi, které ještě nedávno patřily do vize „futuristické budoucnosti“. Oproti tomu je však běžná praxe stále značně zatížena mnoha rezistentními nešvary, které doslova sabotují potřebný technologický, ekonomický a kvalitativní rozvoj dentálních oborů u nás, protože si žádají zbytečné a v souhrnu enormní časové a materiálové náklady na úkor všech zúčastněných – naprosto nedostatečné a nepřesné záznamy mezičelistních vztahů, včetně registrátu skusu, patří mezi ty hlavní. Kde nejsou přesné záznamy, nemůže být přesná náhrada. Je to stejně „černobílé“ pravidlo, jako například, že čistý zub nemůže onemocnět. Existují samozřejmě technologicky sofistikovanější a přesnější metody, ale pokud se níže uvedené stane pevným standardem a funkčním „odrazovým můstkem“ všeobecné praxe, přinese to všem zúčastněným značnou úlevu v jejich každodenní nelehké práci. Pro úplnost podotýkáme, že samozřejmě nestačí, aby lékař pořídil exaktní záznam mezičelistních vztahů – zubní technik musí být schopen tyto záznamy fundovaně interpretovat, zpracovat a využít, což je příslovečná „druhá strana mince“ problému.
Nejvíce podceňovaným krokem v celém procesu tvorby zubních náhrad je bezesporu skusový registrát, neboli záznam skusu pacienta. Na svých workshopech pro zubní lékaře uvádím, že cca 70 % záznamů skusu, které přicházejí do laboratoří, je nepoužitelných. Toto číslo je v mnoha zubních laboratořích často ještě vyšší a skutečně odráží realitu běžné praxe.
Postup zhotovení v praxi použitelného záznamu skusu:
- Především pacient nesmí ležet. Zubní lékař si musí pacienta posadit do vzpřímené polohy směrem k sobě. Napřed najděte správnou polohu dolní čelisti.
- Většinou stačí vosk o velikosti cca 5 × 2 cm.
- Vosk je nutné nahřívat minimálně půl minuty. To je velmi důležité, pokud je vosk správně prohřátý, je dost času jej správně umístit.
- Přeložte vosk napůl, vložte jej na zadní zuby jedné strany zubního oblouku, přitlačte jej a okraje vosku přehněte dolů. Vosk na zubech musí držet (obr. 3 – správný dokus).
- Řekněte pacientovi, aby dal špičku jazyka na měkké patro (toto je dobré s ním natrénovat předem) a nechte jej úplně vosk prokousnout (obr. 4). Prstem dotlačte přebytky vosku k zubům.
- Nechlaďte vosk vodou, počkejte několik sekund a vosk sundejte.
- Stejný postup zopakujte na druhé straně zubního oblouku, pokud se jedná o oboustranně zkrácený zubní oblouk.
Hlavní výhoda tohoto postupu je vizuální kontrola správné polohy dolní čelisti v předozadním i bočním směru. Pokud pacient nemá zachovány všechny opěrné zóny, vždy potřebujeme v laboratoři přesný registrát skusu. Záznam přesně odrážející poměry v ústech pacienta umožnuje přesnou montáž modelů do artikulátoru (obr. 5, 6) a optimální zhotovení okluzálního reliéfu na zhotovené náhradě.
Nejčastější chyby při záznamu skusu:
- Během záznamu skusu pacient leží
- Použití příliš velkého množství vosku
- Nedostatečně prohřátý vosk
Tři tipy pro záznam skusu:
- Záznam skusu v podobě registrátu do vosku neslouží na rekonstrukci výšky skusu, ale pouze na určení polohy dolní čelisti v maximálním dokusu
- Pokud má pacient jednostranně zkrácený oblouk, stačí vzít registrát skusu pouze přes tento úsek (obr. 6, 7)
- Pokud má pacient zachovány všechny opěrné zóny a skusová situace je standardní, záznam skusu vůbec nezhotovujte
Pokud zubní lékaři věnují více času záznamu skusu pacienta, obvykle ušetří desítky minut až hodiny při odevzdávání fixních náhrad, kdy je korunka či můstek tzv. vysoká do skusu a je nutné zasahovat do okluzní plošky s vytvořenou morfologií zábrusem, který ji znehodnocuje.
Na adrese www.jslab.cz/skoleni-pro-lekare naleznete instruktážní video „Jak pořídit přesný registrát skusu“.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Zaujala vás ukázka článku?
Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam
Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯5. 1. 2024 | Protetika
S pokračujícím stárnutím populace dojde k nebývalému demografickému přerozdělování. Do roku 2050 se celosvětově...
22. 10. 2024 | Protetika
Umělecká intuice, kreativita a technická odbornost – to jsou jen některé z klíčových faktorů pro dosažení kvalitních náhrad. Zásadní je také výběr správného materiálu pro dosažení přesných výsledků. Tento případ ukazuje, jak mohou být náhrady funkčně efektivní...
5. 12. 2024 | Protetika
Oxid zirkoničitý patří mezi nejpevnější keramické materiály. v zubní laboratoři. Tento materiál vyniká skvělými mechanickými vlastnostmi v kombinaci s širokou škálou možností barevných variant a transparencí...
Ordinační CAD/CAM frézovací jednotky