Modely mohou být efektivní
Od roku 2005 jsem se přizpůsobovala nástupu digitální stomatologie a CAD/CAM výrobě zubních náhrad. Přemýšlela jsem tedy logicky o adekvátní modernizaci zhotovování pracovních modelů a vyvstaly zde zásadní otázky: Musím nadále dávat do modelů piny? Neexistuje jednodušší možnost? Mosazné piny, návleky na piny, antirotační piny a kamenná sádra – to vše představuje značné náklady, a to nejen finanční, ale především časové, při sestavovaní modelu. Jako odpověď jsem se rozhodla pořídit si modelový systém Monotrac.
Kolik času stráví technik denně při výrobě modelů pomocí pinů a sádry? Kdyby tento čas ušetřil, mohl by každý den zvládnout více úkonů? Co například v případě rekonstrukcí velmi jemných preparací v dolní čelisti ve frontálním úseku? Jistě to znáte, když musíte:
- vyvrtat otvory paralelně a na správném místě
- vlepit piny nebo antirotační piny
- úspěšně model rozřezat mezi všemi piny a nepoškodit okraj preparace
Samozřejmě to udělat lze, a zubní technici to tak dlouho dělali. Není to však zrovna jednoduché, a i velice zkušený technik může „skončit“ s pahýly, které se při opakovaném vyjímání z podstavce modelu v nejtenčím místě ulomí. V tu chvíli se pokoušíte pahýl ve správné poloze k pinu přilepit zpět. Všechny piny také musí být paralelní. To znamená, že pod žádnou částí modelu nesmí být prach z vyvrtaného otvoru a vaše zařízení pro umisťování pinů musí být relativně nové a v dobrém a funkčním stavu, aby toho bylo možno dosáhnout.
Kvůli maximální stabilitě vždy chcete mít jednotlivé segmenty modelu s co nejširší základnou. Ve skutečnosti se mnoho pahýlů neřeže jednoduše jako čtverce s pravými úhly vůči labiálním a lingválním povrchům modelu. Vzhledem k aproximálnímu tvaru zubů je mnoho pilířů lichoběžníkového nebo kosočtvercového tvaru. Naše možnosti, jak dosáhnout optimální stability pracovního modelu jsou tedy při jeho klasickém zhotovování značně omezené.
Při použití systému Monotrac lze řezat mezi pahýly libovolně a v jakémkoliv úhlu. Volné řezání modelů Monotrac umožňuje vytvářet stabilní pahýly se širokou základnou a libovolným tvarem, což je mnohem jednodušší a efektivnější.
Při používání modelů s piny musíte vždy pamatovat na expanzi kamenné sádry. Už jste někdy obrušovali nebo ořezávali podstavec modelu s piny a uslyšeli ono „prasknutí“? V tom okamžiku je vám jasné, že expanze kamenné sádry způsobila odloupnutí a oddělení prvků modelu takovým způsobem, který nebude odpovídat skutečné situaci v ústech.
Pro kontrolu přesnosti bodů kontaktu používáme kontrolní nedělený model. Co kdybychom však dosáhli potřebné přesnosti již na pracovním děleném modelu? To by bylo obrovskou úsporou času při dosazování na kontrolní model. Nejtvrdší sádry (stone) mají lineární expanzi cca 0,08 %. Přičteme-li nepřesnosti způsobné expanzí otiskovacích hmot, rozřezáním modelu a zavedením pinů při tradiční výrobě sádrových modelů, získáme pracovní model, na kterém je obtížné zhotovit náhradu o takové přesnosti, která je v rámci moderní stomatologie považována za přijatelnou.
Dalším aspektem je hmotnost modelů, zejména při manipulaci s jejich velkým množstvím. Klasické sádrové modely celého oblouku horní a dolní čelisti s piny a podstavcem váží cca 300 gramů. Stejné dva oblouky dokončené a zasádrované v artikulátoru Monotrac vážily 178 gramů. Sada děleného modelu s protiskusem v artikulátoru vážila kolem 175 gramů, což je téměř tolik, jako dva celé oblouky upevněné v artikulátoru Monotrac. Jeden kvadrant horní a dolní čelisti v systému Monotrac, který jsem zvážila, vážil 76 gramů. Pokud jste někdy pracovali nebo pracujete v laboratoři s velkou výrobní aktivitou, zjistíte na konci dne, že po manipulaci s tolika modely dané hmotnosti a hrubým povrchem jsou vaše ruce odřené a unavené. Nižší hmotnost není to nejdůležitější, ale určitě je to příjemný bonus.
Součástí systému Monotrac je speciální oboustranná otiskovací lžíce – otisk je až překvapivě přesný a přináší úsporu otiskovací hmoty, práce na skusovém registrátu a úsporu sádry.
Systém Monotrac se může zdát nákladný, ale je mj. potřeba si uvědomit, co nekupujete: mosazné piny, návleky na piny, kamennou sádru – toto vše není potřeba. I čistě plastové systémy modelů, které nemají podstavec ze sádry, vyžadují umisťování pinů. Došly vám někdy piny? Schováváte si jedno balení, jen tak pro všechny případy? Piny už nikdy nedojdou.
Méně kroků při výrobě modelu také nevyhnutelně vede k menšímu výskytu chyb a odchylek v přesnosti.
Našich modelů zhotovených pomocí systému Monotrac si všimli i zubní lékaři s nimiž spolupracujeme a velmi oceňují přesnost prací na nich zhotovených.
Myslíte, že máte odvahu se vyvíjet a přejít k efektivnějšímu řešení výroby modelů? Můžete si schovat svá zařízení na umisťování pinů, piny a podstavce, protože někdy můžete mít případ vyžadující jejich použití, nebo si můžete chtít systém práce s piny prozatím zachovat a začít jen s jedním nebo dvěma modely Monotrac denně. Mohu vám slíbit, že jakmile začnete pracovat s Monotrac, dostaví se úleva z toho, že nemusíte dělat vše, co dosud bylo třeba pro vytvoření dobrého modelu, a vy si uvědomíte, že nastal ten správný čas pro změnu.
Poznámka redakce: Podle našeho názoru podobný systém pro výrobu modelů, jaký je popisován v článku, na našem trhu chybí – systém Monotrac však lze zatím zakoupit pouze v zahraničí.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Pá 24. 1. 2025 – So 25. 1. 2025 | 1,5 dne
27. 7. 2023 | Protetika
Je obecně známo, že mnoho absolventů oboru zubní technik se po ukončení studia rozhodne toto povolání...
5. 4. 2023 | Protetika
Kazuistika: Pacient se dostavil na každoroční pravidelnou preventivní...
2. 2. 2024 | Protetika
Autor článku popisuje digitální technologii zhotovení horní a dolní celkové snímatelné náhrady s oboustranným zkříženým skusem...
Implantologické (chirurgické) jednotky