Navrhování, presování a fazetování: efektivní propojování různých technologických postupů
Tento článek představuje účinný hybridní pracovní postup výroby celokeramických náhrad. Demonstruje, jakým způsobem je za využití digitální technologie možné vytvořit základ pro analogovou výrobu finální náhrady. Kromě technické odbornosti jsou pro dosažení úspěchu nezbytné i vysoce kvalitní materiály. Ve zde prezentovaném případě byly protetické rekonstrukce realizovány s použitím keramiky pro vrstvení IPS e.max Ceram (Ivoclar) a systému presovací keramiky IPS e.max Press (Ivoclar), který se již osvědčuje po několik desetiletí. Článek také zdůrazňuje, jak důležité je pracovat se systémem osvědčených materiálů umožňujícím zubnímu technikovi koordinovaný způsob práce a efektivitu při interakci různých výrobních metod a dosahovat vysoce kvalitních výsledků.
Přestože se pracovní postupy uplatňované v zubní laboratoři běžně dělí na analogové a digitální, každodenní práce v laboratoři ukazuje, že se v podstatě jedná o dvě domény tvořící společně jeden soudržný celek. Kombinací digitálních technologií s analogovými výrobními technikami lze využít to nejlepší z obou přístupů. Od skenování po navrhování, presování a vrstvení: výrobní procesy v zubní laboratoři jsou tak rozmanité, že je-li cílem dosažení optimálních výsledků, nelze se upínat pouze na jeden z těchto přístupů.
Celokeramické techniky presování a vrstvení: nejmodernější techniky i podle současných standardů
Manuální pracovní techniky již prokazují výsledky v průběhu několika desetiletí. Celokeramickým CAD/CAM materiálům a digitální technologii tak nasadily laťku velmi vysoko. I dnes je vrstvení keramiky v mnoha případech považováno za nejlepší techniku zvolenou k dosažení požadované estetiky ve frontálním úseku. Technika vrstvení nabízí vysokou flexibilitu a podle typu použité fazetovací keramiky (např. IPS e.max Ceram, Ivoclar) je možno dosáhnout ohromujících estetických výsledků. Totéž platí pro presovací techniku, která je mj. pro efektivní a předvídatelný výrobní postup oblíbenou možností pro zhotovení mnoha typů náhrad. Keramické materiály pro presovací techniku (např. IPS e.max Press) navíc nabízejí výjimečné estetické optické vlastnosti.
Propojení digitálních technologií s manuálními postupy
Zubní laboratoře využívají digitální technologie ke zlepšení svých pracovních postupů již řadu let a v našem případě je tomu také tak. Přestože mohou být moderní technologie užitečné, hrají odborné znalosti zubního technika stále zásadní roli. Především analogové procesy vytvářejí estetický a funkční výsledek náhrady, zatímco technologie CAD/CAM zvyšují efektivitu pracovního postupu. Abych v tomto článku prokázal možnost souhry analogových a digitálních technik, uvedl jsem níže klinický případ ze své každodenní praxe.
Kazuistika: Krásný úsměv pro Nairu
Prezentovaný případ je o pacientce, mladé ženě jménem Naira, která si přála krásný úsměv. Na svém vzhledu si dávala záležet a vzhled jejího úsměvu jí vadil. Některé kompozitní výplně jejích horních frontálních zubů byly silně zabarvené (obr. 1a, b). Zuby 11 a 22 prošly endodontickým ošetřením a jejich incizální hrany jevily známky opotřebení. Také malokluze měla značný vliv na vzhled úsměvu. Úvodní konzultace spočívala v dotázání pacientky ohledně jejích očekávání v souvislosti s proměnou úsměvu a ve vysvětlení různých možností léčby. Naira zdůraznila, že touží po dosažení optimálního výsledku v podobě rovných, harmonicky bílých zubů. Nakonec bylo rozhodnuto rekonstruovat zuby 12 až 22 pomocí celokeramických náhrad. Před protetickou rekonstukcí bylo potřeba srovnat malokluzi. Ukončení ortodontické léčby představovalo výchozí bod pro protetickou část proměny (obr. 2). Byl pořízen otisk pro záznam stavu zubů před preparací.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Digitální postup: zhotovení dlouhodobě provizorních náhrad
Zuby 12 až 22 byly preparovány pro rekonstrukci celokeramickými korunkami (obr. 3). Stávající kompozitní výplně musely být zcela odstraněny. Uplatnění minimálně invazivní metody (tj. použití fazet) by nevedlo k dosažení adekvátního výsledku, jelikož zuby již byly značně poškozeny. Po preparaci zubů byl pořízen otisk a následně byly vyrobeny pracovní modely. Standardně byly zhotoveny dva fyzické pracovní modely (obr. 4a, b): Dělený model s odhalenou hranicí preparace pro zhotovení konstrukcí korunkových náhrad s přesným krčkovým uzávěrem a model se záznamem gingiválních tkání pro zhotovení vlastních korunkových náhrad, které optimálně podepřou gingivu v rámci estetické rekonstrukce úsměvu.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné2. 2. 2024 | Protetika
Autor článku popisuje digitální technologii zhotovení horní a dolní celkové snímatelné náhrady s oboustranným zkříženým skusem...
5. 1. 2024 | Protetika
S pokračujícím stárnutím populace dojde k nebývalému demografickému přerozdělování. Do roku 2050 se celosvětově...
29. 9. 2023 | Protetika
Estetická restorativní léčba zahrnuje širokou škálu úzce propojených faktorů. Tato komplexní...
Pá 24. 1. 2025 – So 25. 1. 2025 | 1,5 dne