Periapikální hojení: Bioaktivní potenciál BioRoot™ RCS
V této případové studii se zabýváme vlastnostmi a regeneračním potenciálem materiálu BioRoot™ RCS. Kromě antibakteriálních vlastností a biokompatibility je biokeramika charakteristická velmi významnou regenerační schopností. V prezentovaném případě reendodontického ošetření zubu 36 s rozsáhlou periapikální lézí jsme použili BioRoot™ RCS: zaznamenali jsme extrémně rychlé zotavení, vezmeme-li v úvahu, že mezi prvním a posledním RTG snímkem uplynulo pouhých 8 měsíců.
Prvotní endodontické ošetření nevede vždy ke klinickému úspěchu. Příčiny? Může jich být celá řada a souvisí s nimi tři hlavní důsledky:
- Neúplné vyčištění / vytvarování / vyplnění kořenových kanálků
- Přítomnost lézí viditelných na RTG snímcích
- Bolest vnímaná pacientem při poklepu, palpaci a žvýkání
Nejlepším terapeutickým přístupem k vyřešení těchto klinických situací je opakované endodontické ošetření – provede-li se správně, bývá jeho úspěšnost v literatuře uváděna jako 85%. Účelem této procedury je vytvarování, vyčištění a vyplnění oblastí, které již byly jednou ošetřeny, s cílem snížení kontaminace bakteriemi přítomnými v kořenových kanálcích a odpovědnými za endodontické léze.
Kdy by se měla reendodoncie provést?
- Přítomnost lézí viditelných na RTG snímcích
- Přítomnost iatrogenního poškození
- Přítomnost evidentně nevyhovujícího ošetření – i v případě absence symptomů
- Přetrvávající bolestivé symptomy, přestože není patrné poranění
Jaké jsou fáze charakteristické pro reendodoncii?
- Izolace kofferdamem
- Odstranění předchozí výplně a veškerých kariézních tkání
- Vytvoření optimálního přístupu do systému kořenových kanálků
- Odstranění materiálů přítomných uvnitř endodontického prostoru
- Vytvarování, vyčištění a vyplnění kořenových kanálků
Míra úspěšnosti při opakovaném ošetření je rozhodně nižší než při prvotním ošetření, protože v kanálcích můžeme najít některé druhy bakterií, jako Enterecoccus faecalis a Treponema denticola, které jsou vůči různým mechanickým a irigačním fázím typickým pro nové ošetření mnohem odolnější a mají také větší schopnost pronikat do dentinových kanálků. Míru úspěšnosti však lze podstatně zvýšit používáním materiálů, které zaručují jak těsnou přilnavost ke stěnám kanálku, tak dlouhodobou stálost. Dříve představovala zlatý standard endodontického utěsnění Schilderova vertikální horká kondenzace. Dnes ale spíše převažuje názor, že uzavření za studena jedním čepem spolu s biokeramickým cementem nám může zaručit trojrozměrnou stálost dlouhodobého endodontického utěsnění, kterou stále hledáme.
Při horkém utěsňování se gutaperča ve skutečnosti při chladnutí smršťuje, čímž vzniká mezera mezi gutaperčou a stěnami kanálku, která časem potenciálně umožní případným zbytkovým bakteriím opětovnou kolonizaci endodontického prostoru. Biokeramika, jako je v našem prezentovaném klinickém případu BioRoot™ RCS (Septodont), naopak představuje cementy, které mají mj. tyto výhody:
- Neobsahují pryskyřici, proto nedochází ke smrštění
- Nedochází ke vzniku vakua na rozhraní
- Nedochází k infiltraci dentinových kanálků
- Iniciují tvorbu hydroxyapatitu a mineralizaci dentinu
Kazuistika
39letý muž k nám byl doporučen kolegou, kterému se nepodařilo zcela odstranit čep vyztužený skleněnými vlákny z distálního kořene. Kolega prováděl opětovné ošetření, protože kořenové kanálky vypadaly při RTG vyšetření poddimenzované a nedostatečně preparované (obr. 1). Pacient si stěžoval na bolest při vyšetření palpací a poklepem, a klinický nález ukazoval na přítomnost aktivní vestibulární píštěle. Radiologické vyšetření zachytilo rozsáhlou periradikulární lézi u meziálního kořene (obr. 2).
Po zajištění izolace pracovního pole byl za použití operačního mikroskopu z distálního kořene odstraněn čep, který předtím nebyl nalezen, a tedy ani nijak řešen. Současně byl odstraněn starý výplňový materiál z meziolingválního a meziovestobulárního kanálku, u kterého se ukázalo, že byl nanesen do poddimenzované preparace. Za neustálého střídavého vyplachování chlornanem sodným a 17 % EDTA s kontinuálně aktivovanými sonickými hroty byla vytvořena adekvátní preparace. Uzavření kořenových kanálků bylo provedeno za použití gutaperčových čepů kondenzovaných za studena – ve velikostech odpovídajících rozměrům nové preparace kanálků, a za použití BioRoot™ RCS. RTG snímky pořízené 3 a 5 měsíců po uzavření kanálků ukazují, že i po velmi krátké době došlo k úplnému zhojení kosti (obr. 3, 4).
Diskuze a závěr
Biokeramika dnes patří v literatuře mezi poměrně známé materiály, a to hlavně proto, že představuje významný krok vpřed při hledání ideálního pečetidla kořenových kanálků. Materiál BioRoot™ RCS nám zaručuje nesčetné kladné vlastnosti zahrnující mimořádné schopnosti pečetění a antimikrobiální aktivitu stimulující periapikální hojení. Jedná se o bioaktivní materiál, který přispívá k tvorbě hydroxyapatitu ještě dlouhou dobu po namíchání, dobře se adaptuje k dentinovým stěnám, což zvyšuje míru pečetění. Jde o velice zajímavý materiál, protože velmi dobře přilne k dentinu i ke gutaperče, a proto jej lze používat při technikách kondenzace za studena. A jak se používá? Poté, co se gutaperčový čep upraví podle průměru kanálku, musíme jej zaříznout do odpovídající pracovní délky. Poté smícháme prášek s tekutinou, abychom docílili nízkoviskózní konzistence. Čep poté navlhčíme touto směsí a několikrát vložíme do kořenového kanálku, až se kanálek zaplní cementem a stejně tak jím bude zcela pokryt i povrch hlavního čepu. Budeme si tak jisti, že cement BioRoot™ RCS zapečetí apikální část kanálku, která hraje největší roli v úspěchu endodontického ošetření. Uzavření za studena s použitím jakýchkoli jiných endodontických cementů bylo považováno za neúčinnou techniku kvůli jejich resorpci. Díky objevení biokeramiky však cement na této bázi trvale zapečetí kořenový kanálek, a to včetně apexu. Gutaperčový čep, který je nutno zasunout až po apex, má pouze funkci vodítka pro případné budoucí opětovné ošetření. Výše popsaný případ ukazuje, jak dokáže materiál BioRoot™ RCS, díky své schopnosti pevně přilnout ke gutaperče i ke stěnám kanálku, trvale zapečetit apikální třetinu kořenového kanálku, čímž nám umožní svými antimikrobiálními vlastnostmi docílit během krátké doby zhojení. Pro vyhodnocení efektivity této techniky z dlouhodobého hlediska je nicméně zapotřebí provést další klinické studie.
Tento článek byl poprvé publikován v Septodont Clinical Case Study Collection no 20.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
- Viapiana R, Moinzadeh AT, Camilleri L, Wesselink PR, Tanomaru Filho M, Camilleri J. Porosity and sealing ability of root fillings with gutta-percha and BioRoot™ RCS or AH Plus sealers. Evaluation by three ex vivo methods. Int Endod J. 2016;49(8):774-82.
- Camps J, Jeanneau C, El Ayachi I, Laurent P, About I. Bioactivity of a Calcium Silicatebased Endodontic Cement (BioRoot™ RCS): Interactions with Human Periodontal Ligament Cells In Vitro. J Endod.2015;41(9):1469-73.
- Jeong JW, DeGraft-Johnson A, Dorn SO, Di Fiore PM. Dentinal Tubule Penetration of a Calcium Silicatebased Root Canal Sealer with Different Obturation Methods. J Endod. 2017;43(4):633-637.
- McMichael GE, Primus CM, Opperman LA. Dentinal Tubule Penetration of Tricalcium Silicate Sealers. J Endod. 2016;42(4):632-6.
- Alshehri M, Alamri HM, Alshwaimi E, Kujan O. Micro-computed tomographic assessment of quality of obturation in the apical third with continuous wave vertical compaction and single match taper sized cone obturation techniques. Scanning. 2016;38(4):352-6.
- Donnermeyer D, Bunne C, Schafer E, Dammaschke T. Retreatability of three calcium silicate-containing sealers and one epoxy resin-based root canal sealer with four different root canal instruments. Clin Oral Investig. 2017 Jun 22. doi: 10.1007/ s00784-017-2156-5. (Epub ahead of print)
10. 10. 2024 | Endodoncie
Orifice opener, glide path, shaping a finishing nástroj – pro konvenční endodontické ošetření často postačuje kompaktní systém nikltitanových (NiTi) nástrojů k dosažení reprodukovatelných výsledků...
31. 10. 2024 | Endodoncie
Jako zubní lékaři často čelíme nutnosti revidovat ošetření kořenových kanálků kvůli problémům, jako je například netěsnost výplně nebo neadekvátní předchozí léčba. Náš imunitní systém naštěstí hraje zásadní roli při udržování křehké bakteriální rovnováhy bojem proti bakteriální agresi...
- Zubní lékař Zubní lékař Vinohrady - částečný úvazek
- Zubní sestra Zubní instrumentář/ka
- Dentální hygienistka Dentální hygienistka
- Dentální hygienistka Dentální hygienista/ka
- Zubní lékař Zubni lékar