Autologní dentin – nová generace augmentačních materiálů
V implantologii přestává být nedostatečná nabídka kosti problém. Podílí se na tom jednak pokročilé chirurgické techniky respektující biologické principy lidského těla, ale také pokročilejší materiály stále věrněji napodobující lidskou kost. Jakkoliv se tyto materiály snaží přiblížit dokonalosti přírody, zlatým standardem pro augmentace je autologní kost.
Autologní kost má tu výhodu, že kromě anorganické složky v ideální konfiguraci má zároveň i složku organickou. Anorganická složka je v podstatě spacemaker udržující stabilní prostor pro novotvořenou kost. Zároveň má osteokonduktivní funkci – pomáhá usměrňovat růst kosti. Organická složka má osteoinduktivní funkci – její součásti tvorbu kosti přímo vyvolávají (většinou růstové faktory), případně zvyšují atraktivitu augmentátu pro buňky (například kolagen typu I). Dá se říci, že anorganická složka je pasivní částí a organická složka aktivní částí augmentátu. Nevýhodou použití autologní kosti v případě augmentací je často nutnost chirurgicky otevírat druhé odběrové místo, někdy omezená nabídka vhodné kosti a riziko poměrně rychlého vstřebání augmentátu. Proto jsou snahy získat materiál podobné kvality bez těchto omezení.
Jednou z cest, jak získat materiál podobný autologní kosti, je zpracovat extrahované zuby pacienta. Použití neupraveného autologního dentinu v roli náhrady kosti se zkoumá již od 70. let minulého století.1 Již od prvních pokusů na zvířatech se jeví jako velmi perspektivní materiál. Překážkou je příliš vysoká míra mineralizace augmentátu a jeho případná infekčnost. Postupem času byly vyvinuty přístroje, které tyto překážky překonaly a umožnily původně biologický odpad zrecyklovat na vysoce kvalitní augmentační materiál s osteokonduktivními i osteoinduktivními vlastnostmi.
V současné době je autologní dentin materiálem, který svou mírou mineralizace, množstvím růstových faktorů, kolagenem I. a mnohými dalšími parametry odpovídá kostní tkáni.2 Zároveň se velikostí a členitostí zrn jedná o materiál, který se dá téměř ideálně použít k augmentaci kostních tkání.3, 4, 5 Po zpracování v přístroji lze použít stálé i dočasné zuby6 a bez potíží jsou použitelné také zuby extrahované kvůli neúspěšnému endodontickému ošetření.7 Podmínkou je před zpracováním v přístroji zub očistit od všeho, co není jeho přirozenou součástí – kazy, kámen, granulace, výplně, korunky, čepy a endodontické výplně.
Jedním z přístrojů měnících extrahované zuby na augmentát je Tooth Transformer. Po očištění a hrubém naporcování zubu lékařem přístroj pracuje plně automaticky. Vyloučením lidského faktoru dostáváme demineralizovaný, dezinfikovaný a zvlhčený augmentační materiál, který má vždy stejné vlastnosti.
Na třech kazuistikách uvedených níže demonstruji možnosti použití autologního dentinu.
Okamžitá implantace s okamžitým zatížením
7. 2. 2018 přišel na naše pracoviště pacient s vertikální frakturou v krčku zubu 21. Zub byl již endodonticky ošetřován, apex kořene lehce resorbovaný. Po dohodě s pacientem jsme naplánovali extrakci s okamžitou implantací. 19. 2. 2018 jsme zub 21 šetrně extrahovali a zavedli implantát Biomet 3i průměru 4 mm a délky 13 mm (obr. 1a). Zaváděcí moment byl 40 Ncm. Vestibulárně jsme aplikovali autologní dentin (obr. 1b), připravený předem z retinovaného zubu 28, který jsme extrahovali 8. 2. 2018. Druhý den po implantaci jsme provedli okamžité zatížení implantátu provizorní korunkou (obr. 1c). Za tři měsíce (25. 5. 2018) jsme provedli definitivní zatížení implantátu lithium disilikátovou korunkou (obr. 1d, e). I s odstupem dvou let je implantát v naprostém pořádku a tkáně kolem něj jsou stabilní (obr. 1f).
Ochrana extrakčního lůžka s časnou flapless implantací
Pacientce byl 3. 5. 2018 extrahován zub 26 z důvodu přetrvávajících píštělí po neúspěšné endodontické terapii. Po extrakci jsme objevili velkou via falsa ve furkaci kořene. Zub byl očištěn, zbaven všech granulací a umělých materiálů a zpracován na autologní dentin. Hodinu po extrakci jsme vyplnili extrakční lůžko autologním dentinem (obr. 2a). Augmentát jsme zajistili křížovým stehem a ponechali bez krytí. Už za měsíc (20. 6. 2018) jsme provedli časnou flapless implantaci implantátu Biomet 3i průměru 5 mm a délky 11,5 mm se zaváděcím momentem 20 Ncm (obr. 2b). Zároveň jsme odebrali tkáň na histologickou analýzu. Preparát byl obarven barvivem Masson-Goldner trichrome, a nalezli jsme v něm velmi hustou, ještě neorganizovanou, trámčitou kost, bohatě zásobenou cévami (obr. 2c). Za 4 měsíce po implantaci (obr. 2d) byla odevzdána definitivní korunka. I s dvouletým odstupem je implantát perfektně integrován, kost stabilní a náhrada korunky funkční (obr. 2e, 2f).
Ridge preservation pod mezičlenem
Pacientce s dlouhodobým defektem po zubu 24 byl v tomto místě 9. 1. 2019 zaveden implantát. Za měsíc (5. 2. 2019) po nakousnutí na tvrdé sousto si pacientka ulomila zub 25. Kořen byl bez ferule, s nedokonalým endodontickým ošetřením – proto jsme se s pacientkou dohodli na jeho extrakci (obr. 3a). Kořen byl očištěn, zpracován v Tooth Transformeru a získaný augmentát byl okamžitě aplikován do extrakční rány po zubu 25 (obr. 3b). Fixace proběhla pouze křížovým stehem. Za tři měsíce (17. 5. 2019) proběhlo odevzdání můstku kotveného implantátem v místě zubu 24 a volným členem 25 (obr. 3c, e). Na kontrole rok po fixaci protetiky byl vidět široký, stabilní alveol s kresbou kosti nerozeznatelnou od okolní spongiózy (obr. 3d).
Na uvedených případech můžeme vidět reálné možnosti úspěšného klinického využití autologního dentinu. Na základě dosavadních klinických zkušeností lze předpokládat, že v blízké buducnosti se tento materiál stane v našich praxích běžně používaným a extrahované zuby nebudou pokládány za nepotřebný odpad.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
- Bone induction by decalcified dentin implanted into oral, osseous and muscle tissues Arch Oral Biol, 12: 999-1009, 1967. Yeomans JD and Urist MR
- Autogenous teeth used for bone grafting: A comparition to traditional grafting materials Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol. (2013) Kim, I. K, Kim, S. G, Yun, P. Y, at al
- Comparison between the bone regeneration using tooth graft with or without Tooth Transformer in sheep. BAOJ Dentistry 2019, 5: 1 S: 054 Elio Minetti and Andrea Palermo
- Nový postup zpracování extrahovaných zubů pro okamžitou transplantaci autogenního dentinu J Interdiscipl Med Dent Sci 2014, 2:6 Binderman et al
- Demineralized dentin and enamel matrices as suitable substrates for bone regeneration J Appl Biomater Funct Mater 2017, 15(3): e236-e243 Nina Bono, Paolo Tarsini, Gabriele Candiani
- Autologous deciduous tooth-derived materiál for alveolar ridge preservation: a clinical and histological case report
27. 11. 2024 | Implantologie
Použití pasivní a aktivní navigace při implantaci umožňuje dosáhnout relativně přesné pozice, hloubky i angulace štoly pro implantát, a tím pádem dobrou prediktabilitu protetického ošetření. Zejména používání operačních šablon pro pasivní navigaci…
20. 2. 2024 | Implantologie
Autoři zkoumají využití digitálního pracovního postupu a mezioborového plánování ke zlepšení kvality léčby implantáty. Technologie počítačem podporovaného navrhování a počítačem podporované výroby...
12. 6. 2024 | Implantologie
Dále bylo naplánováno zhotovení provizorního šroubovaného můstku z PMMA vyrobeného pomocí CAD/CAM. Subgingivální tvar můstku by měl být konkávní od horní části implantátu až po úroveň gingivy…
- Zubní sestra Zubní instrumentář/ka
- Zubní lékař Zubní lékař Vinohrady - částečný úvazek
- Zubní lékař Hledáme zubaře/zubařku!
- Zubní sestra Zubní instrumentářka s praxí hledá uplatnění.
- Zubní lékař PŘIJMEME ZUBNÍ LÉKAŘE