Koncentrované růstové faktory s fibrinem bohatým na destičky (PRF)
Fibrin bohatý na destičky (PRF) byl vyvinut na základě návrhu v článku publikovaném Dr. Josephem Choukrounem v roce 2001. Používání krevní biologie trvá už od roku 1978, kdy Rosenthal a kol. (1978) navrhl využití směsi destičky-fi brinogen-trombin na zapečetění experimentálních penetrujících ran rohovky v oftalmologii. To bylo dále rozpracováno Marxem (1998) v jeho návrhu využít plazmu bohatou na destičky v hojení augmentovaného kostního štěpu. Postup vyžadoval komplexní sérii odběrů krve a mnohočetné cykly v centrifuze k separaci seskupených červených krvinek od destiček a plazmy a poté plazmy od destiček. Dále bylo nutné použití trombinu a kalcia a také mnoho manipulace, což činilo metodu více rizikovou a drahou. Anitua (1999) navrhl plazmu bohatou na růstové faktory (PRGF), což byl velmi čistý koncept, ale také vyžadoval zdroj tepla, který způsoboval další manipulační komplikace. Choukroun (2001) publikoval článek ve francouzštině, který se po nějakou dobu neuchytil, ale dle jeho návrhu PRF bylo možno překonat mnoho výzev přechozích návrhů a měl potenciál pomoci hojení ran. Bylo navrženo, aby se růstové faktory uvolnily po dobu 7 dnů, bez potřeby přidání kalcia a trombinu a nebylo vyžadováno ani vyhřívání. To by umožnilo, že by se buňky zachytily ve fibrinové síti, a tím by se pomalu uvolnily jejich cytokiny a růstové faktory. Byl to autologní krevní destičkový/leukocytový koncentrát derivovaný bez biochemické manipulace. Navíc bylo možno jej vyrobit relativně jednoduše v zubní ordinaci, bez potřeby nadstandardního vybavení.
PRF je téma o hojení ran. V jeho nejjednodušším využití můžeme vytvořit krevní sraženinu ve velmi krátkém časovém úseku a tu použít k augmentaci chirurgické oblasti nebo k mnoha různým účelům. V klasickém hojení rány máme odstupňovaný proces zahrnující buňky, fibrózní proteiny, angiogenní růstové faktory, chemoatraktanty a proteinázy. Tato stadia jsou definována jako hemostáza, zánět, proliferace a remodelace.
Hemostáza nastává během několika prvních minut od zranění, kdy se destičky v krvi začnou lepit na zraněné místo. Tím se destičky aktivují ke změně tvaru na amorfní a uvolní chemické signály k podpoře srážení. Proces vyústí v aktivaci fibrinu, který zformuje síť a funguje jako „lepidlo”, které sváže destičky k sobě navzájem. Vytvoří se sraženina, která slouží k ucpání narušené krevní cévy a zpomaluje/zastavuje další krvácení. Destičky také uvolňují další prozánětlivé faktory jako serotonin, bradykinin, prostaglandiny, prostacykliny, tromboxan a histamin, které slouží mnoha účelům včetně zvyšování proliferace a migrace buněk do dané oblasti a dilataci a tvorbu pórů v krevních cévách. Traumatem nastartované destičky uvolňují molekulární mediátory, které zahajují zánětlivý proces.
Zánět začíná v průběhu periody minut až 7 dní. Vidíme aktivaci systému komplementu, buněčnou signalizaci skrze neutrofily a makrofágy, agregaci destiček, vypuštění koagulačních a růstových faktorů. To je stimulováno lokálním trombinem a odhaleným fibrilárním kolagenem. Destičky také uvolňují fibrinogen, který se mění na fibrin, který je matrix pro monocyty, keratinocyty a fibroblasty. Nakonec v této fázi vidíme chemotaxi pro makrofágy, které pomáhají vyklidit vše, co je poškozené a mrtvé spolu s bakteriemi a ostatními patogeny a nečistotami. Růstové faktory derivované z destiček jsou uvolněny do rány, což způsobí migraci a rozdělení buněk během proliferativní fáze.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
V proliferativní angiogenezi se objevuje depozice kolagenu, tvorba granulační tkáně, epitelizace a kontrakce rány.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatnéPiezochirurgické přístroje
27. 11. 2024 | Implantologie
Použití pasivní a aktivní navigace při implantaci umožňuje dosáhnout relativně přesné pozice, hloubky i angulace štoly pro implantát, a tím pádem dobrou prediktabilitu protetického ošetření. Zejména používání operačních šablon pro pasivní navigaci…
12. 6. 2024 | Implantologie
Dále bylo naplánováno zhotovení provizorního šroubovaného můstku z PMMA vyrobeného pomocí CAD/CAM. Subgingivální tvar můstku by měl být konkávní od horní části implantátu až po úroveň gingivy…
20. 2. 2024 | Implantologie
Autoři zkoumají využití digitálního pracovního postupu a mezioborového plánování ke zlepšení kvality léčby implantáty. Technologie počítačem podporovaného navrhování a počítačem podporované výroby...