Čep ano či ne? Rozhodování o rekonstrukci zubu po ošetření kořenového kanálku
Rekonstrukce zubů po ošetření kořenových kanálků mají svá úskalí, a to včetně volby správné metody ošetření. Zjistěte, nad čím vším byste měli zauvažovat, než se rozhodnete – od čepu a dostavby po tzv. endokorunky.
Rekonstrukce zubu po ošetření kořenového kanálku může být náročná. Problémem je vždy prevence kontaminace nebo fraktury, především tehdy, chybí-li velká část koronární struktury zubu, a je tudíž těžké nalézt pro náhradu dostatečnou retenci. Jak dosáhnete úspěšnosti náhrady, když je tolik v sázce? Začíná to bližším prozkoumáním vhodných možností ošetření a tím, že před rozhodnutím vyhodnotíte významné faktory týkající se daného případu.
Častým problémem je nedostatek zubních tkání, nicméně pokroky v adhezivní stomatologii umožňují zubním lékařům náhradu spolehlivě připevnit, přestože jsou možnosti retence značně omezené. Je třeba mít na paměti, že by měla být přítomna alespoň jedna intaktní stěna, která poskytne dostatečný vazebný povrch pro výplň typu overlej. V distálním úseku lze u moláru nalézt dodatečnou retenci v dřeňové dutině, což umožní umístění endokorunky nebo monolitické náhrady, a to bez nutnosti zhotovovat dostavbu kotvenou čepem. Jedna studie dokonce doložila 98% míru zachování těchto typů náhrad i po sedmi letech od připevnění.1
Případ č. 1, obr. 1–3: Po odlomení palatinálního hrbolku a výplně zůstala pouze bukální stěna. Ta stačila pro připevnění výplně bez nutnosti umístění čepu. Na palatinální straně byla provedena drobná gingivektomie, aby se obnažil okraj defektu a bukální stěna byla snížena, aby výplň překrývala hrbolek. Definitivní nepřímá výplň byla k zubu připevněna pomocí adhezivního pryskyřičného cementu (3M™ RelyX™ Ultimate Adhesive Resin Cement).
Chybí-li dostatek koronární zubní hmoty, je však u jednokořenových zubů v molárové oblasti stále doporučováno umístění čepu a zhotovení dostavby spíše než endokorunka.2 Při plánování ošetření v podobě dostavby kotvené čepem je důležitý stav zbývajícího kořene a množství zbývajících koronárních tkání, které by měly poskytnout alespoň 2mm okrajový uzávěr prokazatelně zlepšující životnost náhrady. Tradiční lité kovové čepové náhrady vykazují předvídatelně dlouhodobé výsledky s průměrnou dobou životnosti 13,5 roku.3 V posledním desetiletí však vzrostla četnost používání adhezivních cementů a čepů vyztužených skleněnými vlákny, které vykazuje podobnou životnost jako tradiční metody, jak dokládá jedna studie dokumentující míru zachování 94 % po šesti letech.4
Podstatný rozdíl mezi oběma metodami nicméně představují způsoby jejich selhání. Zatímco u litých kovových čepových dostaveb často dochází ke katastrofické fraktuře zbývajícího kořene, u sklovláknových čepů s dostavbou dochází k fraktuře v čepu nebo se dostavba prostě jen uvolní.5 Je to dáno mechanickými vlastnostmi plastické dostavby podobnými přirozenému zubu, které umožňují, že materiál pohlcuje a rozptyluje napětí, místo aby přenášel veškeré napětí do apexu kořene.
Případ č. 2, obr. 4–6: Zůstal dostatečný okrajový uzávěr pro umístění skleněným vláknem vyztuženého čepu nacementovaného pomocí samoadhezivního pryskyřičného cementu a následné zhotovení kompozitní korunkové dostavby.
Není-li k dispozici ferule, lze dodatečné retence dosáhnout ortodontickou extruzí nebo chirurgickým prodloužením korunky. Je-li nicméně celková prognóza zubu nejistá, může být lepší možností extrakce a zavedení implantátu.
Vždy, když se chcete pustit do rekonstrukce zubu po ošetření kořenového kanálku, začněte shrnutím možností ošetření ve vztahu k unikátním faktorům týkajícím se daného případu. Jako výchozí bod můžete použít následující grafické znázornění rozhodujících faktorů. Je založeno na konsensu skupiny klinických odborníků a součástí programu společnosti 3M „Success Simplified“. Ačkoli se nejedná o podrobného průvodce, může vám pomoci určit nejlepší cestu k úspěšnému ošetření.
Článek byl publikován na blogu firmy 3M. Původní znění naleznete na https://dentalblog.3m.com/dental/to-post-or-not-to-post-deciding-how-to-restore-a-root-canal-treated-tooth/
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
- Fages M, Raynal J, Tramini P, Cuisinier FJ, Durand JC. Chairside Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacture All-Ceramic Crown and Endocrown Restorations: A 7-Year Survival Rate Study. Int J Prosthodont. 2017;30(6):556-560.
- Dejak B, Mlotkowski A. Strength comparison of anterior teeth restored with ceramic endocrowns vs custom-made post and cores. J Prosthodont Res. 2018;62(2):171-176.
- Raedel M, Fiedler C, Jacoby S, Boening KW. Survival of teeth treated with cast post and cores: A retrospective analysis over an observation period of up to 19.5 years. J Prosthet Dent. 2015;114(1):40-45.
- Ploumaki A, Bilkhair A, Tuna T, Stampf S, Strub JR. Success rates of prosthetic restorations on endodontically treated teeth; a systematic review after 6 years. J Oral Rehabil. 2013;40(8):618-630.
- Fernandes AS, Dessai GS. Factors affecting the fracture resistance of post-core reconstructed teeth: a review. Int J Prosthodont. 2001;14(4):355-363.
20. 4. 2023 | Endodoncie
Doporučení přístupu, provedení a hodnocení Představení doporučeného postupu RCHE
31. 10. 2024 | Endodoncie
Jako zubní lékaři často čelíme nutnosti revidovat ošetření kořenových kanálků kvůli problémům, jako je například netěsnost výplně nebo neadekvátní předchozí léčba. Náš imunitní systém naštěstí hraje zásadní roli při udržování křehké bakteriální rovnováhy bojem proti bakteriální agresi...
1. 6. 2023 | Endodoncie
Mechanická preparace kořenových kanálků pomocí nikltitanových (NiTi) nástrojů aktivovaných endodontickými...
- Dentální hygienistka Dentální hygienista – Praha-Východ
- Zubní lékař Zubní lékařka/lékař :)
- Zubní sestra Zubní instrumentář/ka
- Zubní lékař ZUBNÍ LÉKAŘ/KA OSTRAVA - služební byt
- Zubní sestra přijmu zdravotní sestřičku/zubní instrumentářku