Endodoncie ve 3D – kazuistika s využitím CBCT
Vyšetření pomocí rentgenu hraje důležitou a dnes již nezastupitelnou roli v diagnostice patologií pulpy a v hodnocení morfologie a kořenového systému, ale v konvenční podobě poskytuje pouze dvojrozměrnou interpretaci těchto komplexních struktur. 2D zobrazení však nezaručuje dostatečnou informaci k určení diagnózy a sestavení léčebného plánu. Moderní Cone Beam CT (CBCT) poskytuje trojrozměrný nedeformovaný vysoce detailně rozlišený obraz obličejového skeletu včetně zubů a okolních tkání.
Ačkoliv je efektivní dávka radiace u CBCT vyšší než u tradičních intraorálních RTG technik, je výrazně nižší než u konvenčního CT (Dawood et al. 2007). Výhody této relativně nové technologie byly již zaznamenány ve všech oblastech zubního lékařství a pravidla jeho bezpečného užívání byla popsána na SEDENTEXCT (http://www.sedentexct.eu/content/guidelines-CBCT-dental-and-maxillofacial-radiology).
CBCT již prokázalo svou využitelnost v řadě endodontických situací, zejména v rámci zmapování komplexní dentální morfologie a odhalování skryté patologie (Nair a Nair, 2007).
Ve své specializované praxi používám CBCT k počáteční diagnostice, plánování a rozhodování během léčby spolu s navigací při chirurgických výkonech již 5 let. Třetí rozměr náhledu a vysoké rozlišení významně zvyšují úroveň péče o pacienty, snižují riziko selhání díky správné diagnóze a zvyšují úspěšnost i efektivitu díky přesné endodonticko-anatomické představě.
Níže uvedená kazuistika je jedním ze série případů, na nichž demonstruji použití CBCT v klinické endodoncii.
Kazuistika – skrytá léze
Žena ve věku 56 let bez významné osobní anamnézy byla doporučena do naší praxe jiným lékařem k provedení endodontického ošetření zubu 47. Pacientka navštívila referujícího lékaře před týdnem a stěžovala si na intermitentní bolest vpravo dole. Zubní lékař určil jako zdroj bolestí zub 47 a provedl pulpektomii. Při výkonu nalezl a zprůchodnil pouze distální a jeden meziální kořenový kanálek. Celý následující týden po výkonu bolest neodezněla a pacientka byla doporučena k dořešení stavu.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Pacientka popsala bolest jako intermitentní a střední až vysokou. Bolest přicházela nahodile a trvala hodiny, občas rušila spánek a přicházela spolehlivě po jídle. Bolest byla obtížně lokalizovatelná, propagovala do pravého ucha a reagovala na analgetika. Po pulpektomii se stav krátce zhoršil a následně vrátil do původního stavu. Klinické vyšetření odhalilo provizorní výplň zubu 47, který byl lehce citlivý na poklep. Zub nereagoval na testy vitality chladem ani elektrickým pulptesterem.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatnéReferences
• Patel S, Dawood A, Pitt Ford T, Whaites E. The potential applications of cone beam computed tomography in the management of endodontic problems. International Endodontic Journal, 40, 818–830, 2007
• Nair MK, Nair UP. Digital and Advanced Imaging in Endodontics:
• A Review. Journal of Endodontics 33, 1-6. 2007
• Bender IB, Seltzer S. Roentgenographic and direct observation of experimental lesions on bone: J.A.D.A. 62:152 Feb. 1961
2. 8. 2024 | Implantologie
Nejen dentální implantologie a stomatologie, ale celkově medicína i každá oblast našeho života je více či méně ovlivněná digitalizací, automatizací a AI. Technologické pokroky a postupy nám pomáhají zjednodušit...
26. 9. 2024 | Protetika
Skeletové náhrady mají poměrně „špatnou pověst“ coby náhrady devastující zbylý chrup...