Lupové brýle jako součást každodenní stomatologie
Koncept lupových brýlí Univet
Představte si, že se díváte na velmi jemný šperk na stole. Představte si, že ve šperku je detail, který byste opravdu rádi viděli. Co uděláte jako první? Nakloníte se dopředu, přiblížíte se. Při použití lupových brýlí s optimální hodnotou zvětšení a při použití správného osvětlení pozorovaného detailu je však možno zachovat správné držení těla a jeho pohodlnou polohu bez ztráty detailů pozorovaného předmětu či oblasti a při zachování přehledu o celém zorném poli. Používání lupových brýlí prodlužuje délku aktivní kariéry každého stomatologa, protože poskytuje ergonomické pohodlí, vysokou zrakovou ostrost a lepší vizualizaci pracovního pole. To mimo jiné vede ke zlepšení diagnostických schopností. Jakmile si zvyknete na zvětšení detailů v pracovním poli, které nabízí lupové brýle, není cesty zpět. Čím dál více zubních lékařů pracuje s využitím lupových brýlí. Skvělé je i to, že většina fakult podporuje studenty zubního lékařství, aby lupové brýle používali, protože jim prokazatelně pomáhají při provádění kvalitnější stomatologie.
Vylepšené vidění a možnost vidět detaily znamená eliminaci potenciálních přehlédnutí a chyb, ale také zkrácení času u křesla při klinických zákrocích. Máme radost, že více než 1 000 českých a slovenských zubních lékařů dnes využívá lupové brýle Univet a dokonce vlastní více než jedny lupové brýle této značky.
Ergonomie
Ergonomicky navržené lupové brýle nabízí celkově lepší pracovní podmínky, ale také možnosti přizpůsobení prostřednictvím dioptrické korekce, ideální pro ty z vás, kteří používáte dioptrické brýle. Dalším přínosem je možnost individuálního nastavení úhlu sklonu čoček, a tedy úhlu pohledu, pro zachování správné polohy těla při práci, tzn. výrazné snížení rizika vzniku bolesti krční páteře nebo zad, ať už provádíte jakýkoli zákrok.
Použití lupových brýlí snižuje únavu očí díky použití správného zvětšení, uvolnění tlaku na oční svaly a díky správnému zaostření zraku na pracovní pole.
Inzerce
Další výhodou je současné použití patentovaných pomocných osvětlovacích systémů (LED), které zlepšují osvětlení a viditelnost v operačním poli. Systémy s kvalitní optikou a propracovaným designem a rámy s integrovaným držákem zaručují kvalitní obraz a optimální podání barev v celém zorném poli včetně jeho okrajové oblasti. Poskytují vysokou hloubku ostrosti pro vynikající orientaci a dobrou vizualizaci pracovního pole.
Zvětšení v zubním lékařství
Zvětšení pracovního pole nabízí v zubním lékařství zásadní změnu v kvalitě a možnostech diagnostiky, např. kvalitnější měření pomocí paro sondy, lepší detekci zubního kazu či časných kariézních lézí, snazší vyhledání vstupů do kořenových kanálků a kontrolu čistoty kanálků před zaplněním, detekci zubního kamene, přítomnosti prasklin v přirozených korunkách zubů nebo v kořenech zubů s dostavbami, detekci mikrospár kolem výplní, defektů okrajů korunky, fraktur kořene zubu nebo lepší rozlišení přirozených povrchů zubů a zubních náhrad v barvě zubů.
Jaké zvětšení zvolit?
U lupových brýlí pro zubní lékařství rozlišujeme tři základní optické systémy - tzv. Galilejske, prizmaticke (Keplerovy) a ERGO, které se svými vlastnostmi blíží mikroskopům.
Pro ty z vás, kteří nepoužívají lupové brýle jako součást své klinické rutiny, jsou doporučovány lupové brýle Galilejského typu se zvětšením 2,5×. Ty mohou např. u zubních lékařů starších 40 let kompenzovat presbyopické nedostatky a pomoci jim tak dosáhnout zrakové ostrosti srovnatelné s mladšími kolegy.
Pro dentální hygienistky je užitečné vidět více zubů najednou, takže zvětšení 2–3× je ideální volba.
Pro zubního lékaře, který bude provádět např. preparaci na korunku nebo extra jemné zákroky, které vyžadují velmi přesné pohyby, je vhodnější zvětšení 4–5×. Endodontisté nebo parodontologové potřebují pro svoji práci zvětšení 3,5–4×.
Současně je však nezbytné pamatovat na to, že čím větší hodnotu zvětšení lupových brýlí zvolíme, tím menší je velikost zorného pole a také množství světla, které projde optickou soustavou až k našemu oku, zorné pole tedy více ztmavne a ztratí zčásti schopnost rozlišení některých jemných detailů.
Jako dobrá volba se v tomto případě pro větší zvětšení, endodontické a extra jemné zákroky jeví použití systému ERGO, který kromě ergonomické polohy nabízí také skvělé světelné vlastnosti a větší pracovní pole.
Individuální přizpůsobení
Při volbě konstrukce a provedení lupových brýlí je třeba vzít v úvahu několik parametrů, které jsou u každého z nás jedinečné. Jedná se o:
- Interpupilární vzdálenost
- Pracovní vzdálenost
- Deklinační úhel (tj. úhel sklonu okulárů vůči svislé linii)
- Možnosti dioptrické korekce okulárů i samotných skel brýlí
U Galilejských, prizmatických binokulárních i Ergo Advanced systémů je okulár umístěn zpravidla ve skle podpůrných brýlí takovým způsobem, že je okulár v optimální vzdálenosti od zornice. To poskytuje nejlepší vidění celé šíře zorného pole (především u Galilejského typu) a nejlepší hloubku ostrosti (především u prizmatického typu lupových brýlí). Nezbytností je také zohlednění potřeby dioptrické korekce zraku uživatele do skel brýlí i samotných okulárů.
Galilejský typ lupových brýlí
Optický systém je srdcem každých lupových brýlí. Zajišťuje nejen potřebné zvětšení a možnost práce na konkrétní pracovní vzdálenost, ale také specifickou velikost zorného pole a potřebnou hloubku ostrosti na nejvyšší možné úrovni.
Galilejský systém je preferovanou volbou pro ty, kteří začínají používat optické zvětšovací systémy. Ti jej volí pro jeho jedinečné vlastnosti: velké zorné pole, pozoruhodnou hloubku ostrosti pro danou pracovní vzdálenost, nízkou hmotnost optického systému a okamžité, snadné použití – neboli „nasadím na nos a začnu pracovat“.
Specifika Galilejského systému:
- Nízká hmotnost
- Velké zorné pole
- Vynikající komfort
- Nižší pořizovací náklady
- Omezený počet hodnot zvětšení: 2×, 2,5×, 3× a 3,5×
Jakýkoliv model Galilejských lupových brýlí (od jakékoli značky) zobrazuje rozostřené okraje obrazu z důvodu konvexity objektivu okuláru.
Lupové brýle Univet nyní na základě provedené hloubkové studie použitých materiálů a exkluzivního projektu jejich vývoje nabízejí nový standard ve světě zobrazovacích systémů – optiku s označením Galilean PRO HD.
Prizmatický typ lupových brýlí (Keplerův typ)
Prizmatický optický systém dokáže nabídnout vyšší hodnoty zvětšení obrazu než Galilejský typ, a to 3,5×, 4× a 5×.
Prizmatický typ lupových brýlí ocení všichni, kteří pracují s menším pracovním polem, s jemnými detaily a pro které je nezbytná vysoká kvalita obrazu v celém jeho rozsahu, včetně okrajové části. Tento systém umožňuje začlenění tzv. achromatických a dalších prvků, ještě zlepšujících komfort a výkon tohoto optického systému.
Specifika prizmatického systému:
- Nabídka větších hodnot zvětšení (ve srovnání s Galilejským typem)
- Vyšší hmotnost optického systému (ve srovnání s Galilejským typem)
- Téměř žádné optické zkreslení obrazu
- Menší zorné pole (ve srovnání s Galilejským typem)
Optický systém Galilean PRO HD zlepšuje kvalitu obrazu v celém jeho zorném poli a současně také zvyšuje světelnost optického systému, a tedy výsledný jas obrazu. To vše bez jakéhokoliv kompromisu při zvětšení, velikosti zorného pole nebo hmotnosti optického systému.
Ergo Advanced lupové brýle
Optický systém ERGO poskytuje uživateli ještě vyšší hodnoty zvětšení obrazu než Galilejský či prizmaticý typ. Větší zvětšení však není tím hlavním benefitem tohoto systému. Již samotné označení "ergo" naznačuje, že uživatelé volí tento systém zejména pro ergonomické vlastnosti. Univet však posunul ergonomii na další úroveň a přišel se systémem Ergo Advanced, která plně respektuje přirozený sklon krku, čímž je možné dosáhnout dokonalého držení těla.
Dále tento systém poskytuje širší zorné pole, které umožňuje sledovat i periferní oblasti. Inovatní kontrukce přináší (oproti obvyklému ergo refrakčnímu systému) zvýšený jas obrazu s absorpcí světla pouhých 15%. Díky snížené poloze okulárů v okolních sklech může uživatel sledovat i okolní prostředí, aniž by byl nucen lupové brýle sundávat. Celý patentovaný Ergo Advanced systém je ultralehký a spojení všech těchto vlastností je zárukou snadného používání, protože si na lupové brýle rychle zvyknete.
Specifika Ergo Advanced systému:
- Nabídka větších hodnot zvětšení (3,5x, 4,5x a 5,7x)
- Ultra lehká patentovaná optika
- Zvýšená světelnost (poskytuje zvýšený jas obrazu)
- Širší zorné pole (ve srovnání s běžnými Ergo systémy)
- Možnost sledovat okolní prostředí pohledem mimo lupy
- Respektuje přirozený sklon krku
Lupové brýle společně se světelným systémem?
Zásadní převrat v pracovním komfortu zažije lékař obzvláště tehdy, když ve spojení s lupovými brýlemi použije světelný systém lupových brýlí. Ten by neměl být považován za příslušenství, ale spíše za důležitou a nedílnou součást lupových brýlí, která zvyšuje celkový pracovní výkon.
Asi vás teď napadlo: „Proč bych potřeboval čelovku, když už používám světlo na křesle?“
Světlo stomatologické soupravy však vrhá při práci mnoho stínů z rukou a nástrojů. Nedostatečné osvětlení může navíc vést k nesprávnému držení těla a zablokovat výhled na zastíněné oblasti pracovního pole. Se světlem připojeným k lupovým brýlím v souosém zarovnání se směrem pohledu jsou jakékoliv stíny redukovány na absolutní minimum, a tak je osvětleno vše, co zubní lékař potřebuje dobře vidět.
Použití světla lupových brýlí umožňuje zachování správného držení těla (podporuje neutrální polohu místo předklonu) a eliminuje potřebu krčit nebo ohýbat krk, abyste si zlepšili vidění, čímž se brání vzniku problémů s pohybovým aparátem ošetřujícího lékaře.
Stručně řečeno, pomocí světelného systému:
- Snížíte napětí ve svalech paže, ramen a horní části zad
- Získáte správně a komplexně osvětlené pracovní pole
- Snížíte namáhání očí
- Ušetříte čas během ošetření
- Zlepšíte klinický výsledek
Jaké bychom měli mít na osvětlení lupových brýlí požadavky?
Hmotnost systému osvětlení by měla být co nejnižší, vyvážená v rámci brýlí a svazek světelných paprsků by měl být homogenní. Mělo by být možné rychle a snadno dobít baterii systému. Jednotka by navíc měla být kompaktní, plně přenosná a snadno ovladatelná, ideálně bez použití rukou (aseptické ovládání pouhými gesty prováděnými v blízkosti světla – tedy bez toho, že byste se světla museli dotknout).
LED diody jsou nejoblíbenější volbou, protože produkují studené bílé světlo a mají vyšší životnost než halogenové žárovky. Samotný světelný zdroj by měly být lehký (obvykle kolem 15 g nebo dokonce lehčí). Intenzita světla se u jednotlivých produktů na trhu může lišit. Při výběru systému osvětlení lupových brýlí by mělo být bráno v úvahu pohodlí, celková kvalita osvětlení pracovního pole a snadnost použití.
Světelné systémy lupových brýlí vytvářejí elektromagnetické pole podobné tomu u mobilních telefonů a my je nosíme v těsné blízkosti neurálních struktur (na hlavě). Stínění kabelů použitých u těchto systémů osvětlení nás může ochránit před účinky elektromagnetického pole. Ne každý výrobce však na tento detail myslí.
Pro zlepšení a optimalizaci výhod lupových brýlí by měl být vybrán systém osvětlení určený pro lékařské použití – čelovka z hobbymarketu opravdu není dobrá volba. Dostatečná intenzita, ale také homogenita osvětlení, stejně jako dlouhá životnost baterie a rychlé nabíjení činí z Univet světelných systémů špičku ve své třídě.
Zakoupením lupových brýlí a světelného systému od stejného výrobce zajistíte ideální spojení obou prvků. Při samostatném nákupu systému osvětlení jiné značky je totiž důležité ověřit, zda je dané zařízení možné správně připevnit k lupovým brýlím. Upevňovací spony Univet jsou však univerzální a přizpůsobují se různým stylům rámů od široké škály výrobců.
Používání zvětšovacích systémů se stalo standardem v běžné klinické praxi zubní ordinace. Lékaři v nich okamžitě objeví užitečnost a případný počáteční skepticismus brzy překoná skutečnost, že lupové brýle umožňují vidět pracovní pole s vysokou přesností.
Lupové brýle Univet nabízejí kombinaci kvalitních materiálů, komponentů a příslušenství. Jsou kompletně vyráběny v italském Rezzatu nejmodernějšími technologiemi. Výsledkem jsou lehké, funkční, pohodlné a odolné brýle, které poskytují zubním lékařům a dalším odborníkům nejen vynikající kvalitu zobrazení pracovního pole, ale také pohodlí, styl a dokonalou integraci s patentovanými osvětlovacími systémy.
Názor lékaře: „Univet brýle jsem si vybral jednak na základě osobního doporučení kolegy, jednak na základě vyzkoušení, kdy mi kvalita brýlí a optiky přišla srovnatelná s konkurencí – cenově jsou ale brýle Univet bezkonkurenční. Při výběru osvětlení jsem byl rozhodnut pro bezdrátovou variantu i za cenu vyšší hmotnosti – první volbou bylo bezdrátové osvětlení Univet EOS Wireless. Protože se jednalo o novinku a nebyly dohledatelné žádné recenze, velice jsem ocenil možnost dlouhodobého vyzkoušení při práci. S tímto osvětlením jsem velice spokojen – nějakou dobu mi trvalo zvyknout si na ovládání, ale nyní již pro mě nepřestavuje žádný problém. Výdrž baterie je přes 2 hodiny čistého času, což je déle než jakýkoliv prováděný výkon. K dispozici jsou 2 baterie a výměna zabere jen několik sekund. Negativem pro někoho může být hmotnost, ale pro mě je ‚bezdrátovost’ větší užitnou hodnotou.“
MDDr. Petr Platoš, DentalCare F-M s.r.o.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
7. 12. 2023 | Obecná stomatologie
60letý muž se dostavil s žádostí o řešení nevyhovujícího stávajícího protetického ošetření a estetiky úsměvu...
27. 12. 2023 | Obecná stomatologie
Naší pacientkou byla 47letá žena, kolegyně z oboru. Stěžovala si na velmi smíšené symptomy bolesti a diskomfortu v oblasti zubu 16...
- Zubní sestra zubní instrumentářka / sestra na částečný úvazek
- Dentální hygienistka DH Litomyšl/Svitavy/Polička
- Zubní lékař Hledáme zubního lékaře/lékařku
- Zubní lékař Zubní lékař/lékařka
- Dentální hygienistka Přijmeme Dentální Hygienistku do Medical Zone
Pá 6. 12. 2024 – So 7. 12. 2024 | 1,5 dne