Použití technologie Cone Beam v ortodoncii
V době, kdy byla zubním lékařům představena výpočetní tomografie využívající kuželovitý paprsek záření (Cone Beam CT, CBCT), vstoupila v 90. letech zubní profese do nové éry radiodiagnostického zobrazování. CBCT vytvoří trojrozměrný obraz rychleji a snadněji než konvenční lékařské CT a poskytuje více informací než 2D obraz. Umožňuje přesné multiplanární trojrozměrné zobrazení, které přesně vyhovuje potřebám napříč všemi stomatologickými specializacemi (Bourgeois, 2007). I ti zubní lékaři, kteří nemají CBCT ve své praxi, posílají pacienty na CT vyšetření do nemocnic na rentgenologická oddělení. Ve srovnání s tradičním lékařským CT má CBCT zobrazování maxilofaciální oblasti četné výhody: větší přesnost, zkrácení doby skenování, nižší dávku záření i nižší náklady (Cho et al., 2008).
Základy CBCT technologie
Mezi metodou snímání obrazu u konvenčního lékařského CT a CBCT existují zásadní rozdíly. Klasická CT emitují paprsky ve tvaru vějířů a shromažďují data z jednotlivých řezů a poté je znovu sestavují. U CBCT snímá data paprsek ve tvaru kužele a skenuje celou oblast zájmu při jediné rotaci. Snímky Cone Beam mohou být provedeny za pouhých 8,9 sekund a rekonstruovány za méně než 30 sekund (obr. 1). Snímky jsou připraveny k okamžitému prohlížení, jsou rozměrově přesné a nejsou nijak zvětšeny – zobrazení je v poměru 1 : 1 (Ballrick et al., 2008).
CBCT přístroje jsou k dispozici s nabídkou několika velikostí zobrazovaného objemu. Úplný nebo rozšířený zobrazovaný objem nabízí obrazová data téměř celé lebky, zatímco středně velký objem zachycuje jednu nebo obě čelisti až do oblasti temporomandibulárního kloubu. Malý zobrazovaný objem pak zachycuje okolí několika zubů. Každá z těchto velikostí zobrazovaného objemu může být vhodnější pro určité specializace. Například ortodontisté vyžadují, aby na rentgenových snímcích byly viditelné kraniofaciální anatomické orientační body, bez kterých nelze vytvořit léčebný plán, a proto je pro tuto specializaci doporučeno využívat přístroje s celým nebo velkým polem. Při rekonstrukčních a ortognátních operacích obličeje umožňuje úplný zobrazovaný objem detailní pohled na veškeré struktury obličeje a anatomické vztahy (Howerton, 2009).
Jakmile je skenování dokončeno, 3D zobrazovací software umožní přesně replikovat polohu, tvary a měření skenovaných oblastí: horní a dolní čelisti, kloubů, nosní dutiny i vedlejších dutin nosních a dalších tkání až po krční páteř. Navíc tato zobrazovací metoda může vytvářet axiální, koronální a sagitální řezy, které dříve nebylo možno získat (obr. 2). V rámci softwaru lze tyto řezy přesně určit a rotovat v rámci diagnostiky a plánování léčby.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Data zachycená během skenování se ukládají ve formátu DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine), což je standard pro zpracování, ukládání, tisk a přenos informací v lékařských zobrazovacích metodách (Howerton et al., 2008). Přenositelnost těchto údajů umožňuje lékařům používat různé 3D plánovací programy (obr. 3). Ne všechna skenovaná data jsou vytvořena stejně: zachycená data mohou mít „digitální šum“ vlastní digitální informace. To může způsobit rozmazání 3D obrazů v nativních a nekompatibilních softwarových programech. Předtím, než investujete do určité technologie, zjistěte si, jak se data každého stroje objevují v softwaru třetích stran, nebo se zeptejte v laboratoři, která racuje s mnoha datovými soubory, které z přístrojů mají nejmenší šum.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné• Ballrick, J., J. Martin Palomo, Edward Ruch,, B. Douglas Amberman, and Mark G. Hans. Image distortion and spatial resolution of a commercially available cone beam computed tomography machine. American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics. Volume 133, Issue 5, Pages 640. e1-640.e5 (May 2008) http://www.ajodo.org/article/ S0889-5406(08)00060-7/abstract)
• Bourgeois, Martin. Cone Beam Volumetric Tomography. Oral Health Journal, 2007. http://www.oralhealthjournal.com/issues/PrinterFriendly.asp?aid=1000213674&RType=&PC=&issue=06012007.
• CBCT Benefits & Applications For Doctors. www.ConeBeam.com. Accessed date: January 13. 2010.
• Cevidatens, Lucia, Alexandre Motta, Martin A. Styner, and William R. Proffit Superimposition of 3-Dimensional Cone-Beam Computed-Tomograpny Models. Fall 2006 AADMRT Newsletter. http://www.aadmrt.com/currents/cevidanes_fall_06_print.htm
• Cho, Bong-Hae, Yun-Hoa Jung, Kyung-Soo Nah. The value of panoramic radiography in assessing maxillary sinus inflammation. Korean Journal of Oral and Maxillofacial Radiology 2008: 38:215-8
• Farman, Allan, G. and William Scarfe.The Basics of
• Maxillofacial Cone Beam Computed Tomography. Seminars in Orthodontics. Volume 15, Issue 1, March 2009, Pages 2-13. ttp://www.sciencedirect.c o m / s c i e n c e ? _ o b = A r t i c l e URL & _ u d i = B 7 5 K K -4VPWM2V-&_user=10&_origUdi=B6W9R- 4H8NH8Y1B&_fmt=high&_coverDate=03%2F31%2F2009&_rdoc=1&_orig=ar ticle&_acct=C000050221&_version=1&_ur lVer sion=0&_userid=10&md5=94bf4bde00116a079e8bc9b50c2edca2.
• Hatcher, David. 3-D Imaging, Selected Applications in Orthodontics. PCSO Bulletin, Spring 2009, p. 31-32. http://www.pcsortho.org/bulletin/upload/SpringSum3DImaging. pdf
• Howerton, W. Bruce. CBCT Imaging: Discussing the Field of View Concept. http://www.osseonews.com/cbctimagingdiscussing-the-field-of-view-concept/.
• Howerton, W. Bruce Jr., DDS, MS and Maria A. Mora, DDS,
• MS. Advancements in Digital Imaging, What Is New and on the Horizon. J Am Dent Assoc, Vol 139, No suppl_3, 20S- 24S. (http://jada.ada.org/cgi/content/full/139/suppl_3/20S)
• Kau, C.H., S. Richmond, J. M. Palomo and M. G. Hans Palomo, Current Products and Practice: Three-dimensional cone beam computerized tomography in orthodontics. Journal of Orthodontics, Vol. 32, No. 4, 282-293, December 2005 http://jorthod.maneyjournals.org/cgi/content/ full/32/4/282)
• Lin, Ed. Cone Beam Computed Tomography: For Diagnosis and Now Customized Therapeutic Treatment, Orthotown, Sept. 2009, Vol. 2, issue 7, p. 34.
• Lin, Ed. Profiting from Cone Beam. Orthodontic Products. February, 2009. http://www.orthodonticproductsonline. com/issues/articles/2009-02_03.asp
• Radiation Doses and Risks of CBCT. http://www.sedentexct.eu/content/radiation-doses-and-risks-cbct. Serman, NJ. Pitfalls of panoramic radiology in implant surgery. Ann Dent 1989;48:13–16.
23. 11. 2023 | Ortodoncie
Ortodontická léčba pacientů s gingiválními recesy, kostní atrofií a parodontálním zánětem...
23. 11. 2023 | Ortodoncie
Článek pojednává o „SCHOOL Project“ na škole BLOOM ve Wolsztynu, tedy o tom, jak zde vznikl program dálkového monitoringu orálního zdraví a co se změnilo ve skupině 50 dětí ve...
25. 1. 2024 | Zprávy z firem
Dnešní dynamická doba přináší zubním laboratořím mnoho variant výroby skeletových náhrad...
- Zubní lékař Zubní lékař/ka
- Zubní sestra Zubní instrumentář/ka
- Zubní lékař DentalCare Clinic přijme absolventku stomatologie do týmu
- Dentální hygienistka Dentální Hygienistku na plný nebo částečný úvazek nebo DPP
- Zubní lékař Zubní lékař