Koncept ošetření bezzubé čelisti pomocí kombinace pasivní a aktivní navigace
Použití pasivní a aktivní navigace při implantaci umožňuje dosáhnout relativně přesné pozice, hloubky i angulace štoly pro implantát, a tím pádem dobrou prediktabilitu protetického ošetření. Zejména používání operačních šablon pro pasivní navigaci (Static computer assisted implant surgery – sCAIS) se v poslední době etablovalo do terénních implantologických praxí. Nejčastějším typem operační šablony je šablona nesená zuby – operační šablony nesené kostí se téměř nepoužívají. Oba typy šablon patří podle dosavadních studií a zkušeností k přesnějším než šablony nesené sliznicí.
Ukázka obrázků
I když je operační šablona nesená sliznicí přesně zhotovena, ať již pomocí intraorálního skeneru nebo na pracovním modelu zhotoveném klasickou metodou otisku, dochází z důvodu různé míry stlačitelnosti sliznice (resilience sliznice cca 0,2 až 1,6 mm, která je dána množstvím a kvalitou podslizničního vaziva, tukových buněk i slinných žlázek) k možným nepřesnostem při její fixaci pomocí fixačních pinů horizontálních nebo vertikálních (podle používaného systému).
Ideální je použít fixaci jak ve směru vertikálním, tak horizontálním. U systémů pro aktivní navigaci (Dynamic computer assisted implant surgery – dCAIS) spočívá problém v pevné fixaci senzorů (markerů) k operované bezzubé čelisti. Podle jednotlivých typů těchto senzorů se tak nejčastěji používají k jejich fixaci například provizorní implantáty.
Ošetření bezzubých čelistí implantáty pomocí systémů pro pasivní či aktivní navigaci patří mezi náročnější výkony. Abychom eliminovali možné chyby a zajistili co možná největší přesnost při zavádění implantátů, vypracovali jsme vlastní koncept pro ošetření bezzubých čelisti pomocí operačních šablon. Pro dosažení ještě přesnější pozice a možnost kontroly kombinujeme použití pasivní a aktivní navigace.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Kazuistika
Výchozí situace
Na naše pracoviště se dostavil pacient, ročník 1947, s nevyhovujícími fixními náhradami (obr. 1) se žádostí o kompletní sanaci HČ a DČ pomocí implantátů. V rámci preimplantologické diagnostiky jsme provedli kompletní vyšetření včetně OA. Na základě intraorálního a RTG vyšetření jsme stanovili léčebný plán i časový průběh ošetření.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné20. 2. 2024 | Implantologie
Autoři zkoumají využití digitálního pracovního postupu a mezioborového plánování ke zlepšení kvality léčby implantáty. Technologie počítačem podporovaného navrhování a počítačem podporované výroby...
30. 8. 2023 | Implantologie
Ať už pacienti nebo lékaři: Obě skupiny jsou přesvědčeny, že augmentativní zákroky, jako je sinus lift, jsou téměř...
6. 6. 2023 | Implantologie
Dvoudílné keramické implantáty se stále více stávají středem zájmu klinické...
Laboratorní CAD/CAM frézovací jednotky