Presování keramiky bez kompromisů: Lithium disilikát zesílený oxidem zirkoničitým
Ambice dosáhnout co možná nejlepší přesnosti a estetiky je to, co každodenně pohání a utváří profesi zubního technika. Presování disilikátu je bezpochyby zavedená vysoce efektivní výrobní metoda celokeramických náhrad. Jaká jsou však z pohledu zubního technika její úskalí? Z hlediska estetiky je u lithium disilikátů obtížné kompenzovat jejich poněkud našedlý vzhled. Okraje náhrad je nutno modelovat silnější, aby se daly nepoškozené vyjmout ze zatmelovací hmoty. Reakční vrstva vznikající při procesu presování ztěžuje zachycení detailů vytvořených ve voskové modelaci. Že to jde i lépe, slibuje nová receptura presovací keramiky VITA AMBRIA (VITA Zahnfabrik, Německo). Jedná se o lithium disilikát zesílený oxidem zirkoničitým, který byl v následujícím případu důsledně použit v estetické zóně, aby zajistil živoucí vzhled zubu, namísto neživé šedé.
Náročná pacientka
42letá pacientka měla za sebou již značný „zubní maraton“, než se dostavila do naší spolupracující zubní ordinace k vyřešení problému, který ji dlouhé roky trápil: Po traumatické fraktuře musely být zuby 11 a 12 ošetřeny celokeramickými korunkami a již třikrát byly korunky vyrobeny z lithium disilikátu a minimálně individualizovány pomocí fazetovací keramiky. Ani jednou nebyla pacientka spokojena s výsledkem. Korunky působily neforemně a bez života, což bylo pro ženu s každodenním profesionálním kontaktem se zákazníky nepřijatelné. U této právem náročné pacientky bylo naplánováno řešení pomocí presovací keramiky VITA AMBRIA. Barva zubů byla pomocí vzorníku VITA classical A1–D4 určena jako A2. Dále byl zhotoven nákres barevného schématu zubu, respektive budoucí náhrady, aby měla zubní laboratoř k dispozici všechny potřebné detaily pro přirozeně působící rekonstrukci. Staré korunky byly sejmuty, v lokální anestezii byla zcela minimálně upravena preparace zubních pahýlů, následně byl zhotoven otisk situace a nasazeny provizorní korunky.
Spolehlivější a rychlejší vyjmutí ze zatmelovací hmoty
Po zhotovení pracovního modelu a artikulaci s modelem protější čelisti mohla být zahájena modelace z vosku. Při ní byly okrajové oblasti důsledně modelovány jako ostré a tence vybíhající a celý tvar korunek byl ve vosku vytvářen tak, jak by měl později vypadat i v samotné keramice. V této fázi nebylo přistoupeno k žádným kompromisům. Byly dodrženy minimální tloušťky keramiky 1,2 mm v krčkové a 0,8 mm v incizní oblasti pro částečně fazetované celokeramické korunky, tedy anatomicky zredukované pro fazetovací materiál. Bylo tedy důsledně upuštěno od nadměrného přemodelování silnější vrstvy v okrajové oblasti, aby bylo umožněno bezpečné vyjmutí z kyvety.
Korunky byly připevněny na čepy a následně zatmeleny do zatmelovací hmoty VITA AMBRIA INVEST. Po vytvrdnutí zatmelovací hmoty a odpovídajícím vypálení vosku ve vypalovací peci byly v presovací peci VITA VACUMAT 6000 MP zhotoveny keramické rekonstrukce z VITA AMBRIA A2 HT. Po vychladnutí keramiky následovalo cirkulární oddělení razidlové oblasti pomocí separačního kotouče. Hrubé očištění vypresovaných korunek pak bylo prováděno opískováním při tlaku 4 bary pomocí částic oxidu hlinitého o velikosti 50 µm a následné jemné dočištění při tlaku 2 bary. Reakční vrstva se zatmelovací hmotou nebyla vlastně téměř postřehnutelná, proto očištění proběhlo svižně a bezpečně, aniž by se muselo počítat s morfologickými či funkčními deficity. Po odříznutí čepů a zábrusu místa jejich připojení se mohlo začít s cílenou individualizací pomocí univerzální fazetovací keramiky VITA LUMEX AC (VITA Zahnfabrik, Německo).
Minimální individualizace, maximální účinek
Protože již základní barva z presovací keramiky VITA AMBRIA zajistila věrný barevný odstín náhrad s přirozenou fluorescencí, opalescencí a translucencí, bylo možno při individualizaci fazetovací keramikou pracovat svižně ve velmi tenoučkých vrstvách. Cervikální oblasti byly modelovány cíleně chromatičtější pomocí VITA LUMEX AC DENTINE MODIFIER honey. Následně proběhlo na korunce 11 vrstvení pomocí DENTINE MODFIER cloudy-white kvůli cílené implementaci bělavého rázu zubu. U obou korunek byla následně z DENTINE A2 navrstvena dentinová jádra v odpovídající určené základní barvě. Mezi vytvořenými strukturami mamelonů byl bodově nanášen odstín MAMELON saffron, aby se docílilo trojrozměrného hloubkového efektu vnitřní struktury. Díky stabilitě materiálu byla i na velmi těsném prostoru možná cílená aplikace, aniž by docházelo ke ztrátám optického oddělení jednotlivých vrstvení. Vrstvení skloviny u korunky 12 započalo v cervikální třetině pomocí TRANSLUCENT smoky-white, rovněž kvůli docílení bělavého efektu. V incizální třetině byly obě korunky převrstveny odstínem TRANSLUCENT foggy-grey. V oblasti incize a po stranách proběhlo modravé zdůraznění pomocí TRANSLUCENT deep-blue. Teprve po vypálení byly obě korunky jemně opracovány diamantovými brousky Diagen-Turbo-Grinder (bredent group, Německo), aby tvarově odpovídaly věku pacientky. Na závěr byl gumovou čočkou zajištěn povrchový lesk a struktura. Správné úrovně lesku bylo ve finále dosaženo kartáčkem z kozího chlupu a diamantovou lešticí pastou Fegupol Diabra (Feguramed GmbH, Německo).
Presovací keramika, která dělá to, co dělat má!
Již na modelu působily obě hotové korunky velmi živě a přirozeně. Zda splní očekávání pacientky po všech jejích předchozích zklamáních, se mělo ukázat při zkoušce v ordinaci. Po aplikaci lokální anestezie byly provizorní korunky sejmuty, pahýly očištěny a obě korunky následně vyzkoušeny. Korunky vykazovaly naprosto přesný dosed. V prvním okamžiku náročná pacientka velmi kritickým pohledem zkoumala v příručním zrcátku estetický vzhled svých nových zubů, ale po velmi krátké chvíli kleslo napětí v ordinaci na normální úroveň: Pacientka se velmi spokojeně usmívala, takže korunky bylo možno po vnitřním naleptání kyselinou fluorovodíkovou a silanizaci definitivně fixovat pomocí samoadhezivního fixačního kompozitu. Presovaný keramický základ z VITA AMBRIA umožnil při minimální individualizaci fazetovací keramikou naprosto přirozenou reprodukci vlastních řezáků. Pomocí obvyklého zpracování presovací keramiky bylo díky nové receptuře materiálu dosaženo nekompromisní přesnosti a estetiky. VITA AMBRIA je presovací keramika, která dělá přesně to, co dělat má, a bude proto působit radost všem ambiciózním zubním techničkám a technikům.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
22. 10. 2024 | Protetika
Umělecká intuice, kreativita a technická odbornost – to jsou jen některé z klíčových faktorů pro dosažení kvalitních náhrad. Zásadní je také výběr správného materiálu pro dosažení přesných výsledků. Tento případ ukazuje, jak mohou být náhrady funkčně efektivní...
12. 12. 2024 | Protetika
Minimálně invazivní stomatologie odráží přístup založený na úctě ke zdravým tvrdým a měkkým tkáním v dutině ústní. ento přístup se stal reálnou volbou pro mnoho pacientů díky několika faktorům, jako jsou mimořádně citlivé a přesné procesy výroby protetiky, moderní techniky adheze ke sklovině a dentinu, inovativní biomateriály a rychlý technologický pokrok...
2. 2. 2024 | Protetika
Autor článku popisuje digitální technologii zhotovení horní a dolní celkové snímatelné náhrady s oboustranným zkříženým skusem...