Digitální workflow v dentálních technologiích
2. část – PMMA provizorium a zirkovnové můstky
Odkaz na 1. část
CAD/CAM provizorium
Dále bylo naplánováno zhotovení provizorního šroubovaného můstku z PMMA vyrobeného pomocí CAD/CAM. Subgingivální tvar můstku by měl být konkávní od horní části implantátu až po úroveň gingivy (Rompen, 2012; Lambert a Mainjot, 2017; Rutten, Rutten a Holst, 2017; Blatz et al, 2009; Sailer et al, 2009; Fürhauser et al, 2005; May et al, 1998; Della Bona, Corazza a Zhang, 2014; Mainjot, 2018; Tholey, Swain a Thiel, 2009; Tholey et al, 2010; Gamborena a Blatz, 2011; Rutten a Rutten, 2008; Van Dooren et al, 2017; Testori a Scutellà, 2013).
Po požadovaném vytvarování sulku na 3D tištěném pracovním modelu může být zhotoven provizorní PMMA můstek. Provizorní titanové abutmenty umožňují přesný dosed provizorní náhrady na implantáty (obr. 30) (Rutten, Rutten a Holst, 2017) – jsou designovány pro přesné spojení mezi provizorním pryskyřičným můstkem a implantáty a nabízí mechanicky vysoce odolné spojení. Titanové „cylindry“ provizorních abutmentů budou vlepeny do vyfrézovaného pryskyřičného můstku.
Design a přesnost dosedu na gingivu u provizorního můstku musí být zhotoveny s ohledem na vytvoření optimálního emergence profilu a tvarově co nejpřesněji, jako podklad pro následné zhotovení finální keramické náhrady po oseointegraci implantátů a zhojení gingivy (obr. 31, 32).
Pochopení biologického aspektu měkkých tkání je v této fázi velmi důležité. Tvar náhrad v subgingiválních oblastech lze předem prodiskutovat a zhotovit podle pokynů lékaře, aby se předešlo pozdějším problémům. Ideální tvar provizorní náhrady umožní hojení měkkých tkání tak, aby se vytvořila pevná a zdravá gingiva kolem implantátů a zachovala se tak architektura periimplantátových tkání na dlouhou dobu. To vyžaduje úzkou spolupráci mezi lékařem a technikem.
Jeden z nejdůležitějších aspektů u provizorních náhrad je, že oblasti, které jsou v kontaktu s gingivou, by měly být ručně velmi pečlivě vyleštěny, aby se zabránilo retenci a hromadění plaku.
Obr. 33 a 34 ukazují provizorní šroubovaný můstek kotvený implantáty v ústech pacienta. Po zhojení modifikovaného štěpu pojivové tkáně lze připravit tkáňové lůžko pro dosedy mezičlenů (tzv. ovate pontics).
Zanoření do gingivy v místě postranních řezáků (UR2 a UL2) se může zdát příliš hluboké, ale usazení 1–1,5 mm do gingivy zajišťuje dostatečnou oporu pro mezičleny a vytváří velmi estetický efekt a dojem, že umělé zuby vyrůstají z dásně. Emergence profile takto vytvořených mezičlenů se příliš neliší od přirozených zubů (obr. 35).
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Postup skenování
Po zhojení měkkých tkání jsou jasně patrny obloukovité kontury a pseudopapily (obr. 36–39), které jsou výsledkem skvělé práce parodontologa, profesora France Lamberta.
Předplaťte si StomaTeam ONLINE a získejte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu StomaTeamu.
objednat předplatné20. 6. 2023 | Zprávy z firem
Mnoho zubních lékařů se stále mylně domnívá, že u zirkonu není bondování...
13. 11. 2023 | Implantologie
Dentální implantáty jako alternativa rekonstrukce chybějících zubů...
20. 3. 2023 | Implantologie
Iatrogenní perforace membrány maxilárního sinu při jejím nadzvednutí...
- Zubní lékař ZUBNÍ LÉKAŘ/KA OSTRAVA - služební byt
- Zubní sestra Zubní instrumentářka - Praha Řepy
- Zubní lékař Zubní lékař/zubní lékařka do prémiové kliniky v Praze
- Zubní lékař Zlín - Hledáme zubního lékaře do našeho tímu
- Zubní lékař Přijmeme zubního lékaře / lékařku :