Úprava vertikálního rozměru pomocí edelweiss VENEER a OCCLUSION-VD
Pro zubní lékaře upravující vertikální čelistní rozměr bývalo obvyklým postupem použití fixní nebo snímatelné dentální dlahy, po němž následovalo umístění keramických korunek nebo korunek modelovaných z volné ruky z kompozitu.
Během své praxe jsem většinou používala k úpravě vertikálního rozměru kompozity, ale tento způsob ošetření zabral příliš mnoho času pacientům i mně, jako zubní lékařce. Toto ošetření navíc nebylo příliš ekonomické. Jiný způsob (ošetření pomocí korunek) nebyl pro mnoho pacientů finančně dostupný, protože zubní laboratoře, například v Německu, jsou velmi drahé. A v současné době se objevil další problém: většina pacientů je stále mladších a velmi často trpí bruxismem. Mladší pacienti mají obecně menší finanční možnosti pro úpravu vertikálního rozměru pomocí korunek. Samozřejmě jsem také zkoušela plánovat suprastruktury s použitím mého přístroje Cerec, ale dostavily se další problémy, např. odlamování korunek, pokud byla třeba menší vertikální výška.
Preparovat zdravé zuby pro mě naprosto nepřipadalo v úvahu. Pacienti trpící bruxismem mají často velice citlivé zuby, proto jsem se rozhodla je nebrousit, dokud se nedostanou do stavu, kdy je nutné ošetření kořenových kanálků.
Vertikální zvýšení okluze o 5 mm pomocí edelweiss OCCLUSION-VD
30letý pacient měl problém s úsměvem. Řekl nám o problémech v každodenním životě, především co se týče negativního vlivu na sociální život. Nemohl se uvolněně smát, styděl se mluvit nebo usmát na fotografiích. Jeho problémem nebyla symptomatika týkající se onemocnění temporomandibulárního kloubu – trpěl bruxismem vyvolaným psychickou tenzí. Hlavním problémem bylo nalezení správné polohy okluze a její ochrana.
Prvním krokem ošetření byla diagnostika funkčního stavu stomatognátního systému, která by zastavila progresi stavu pacienta. Poté, co jsme shromáždili veškeré informace, posoudili anamnézu, stav čelistního kloubu, žvýkacích svalů, pohybů dolní čelisti, vztahu horní a dolní čelisti a okluze, vyvodili jsme plán ošetření.
Po zaznamenání vztahu čelistí bylo dalším krokem zhotovení otisků horní a dolní čelisti a silikonového klíče okluze pacienta bez vnějšího vedení. Otisky a silikonový klíč okluze byly základem pro technické práce v laboratoři. Podle záznamu vztahu mezi horní a dolní čelistí zhotovila laboratoř skusovou dlahu s novým vertikálním rozměrem zvýšeným o 5 mm. V ordinaci jsme skusovou dlahu upravili s ohledem na okluzi pacienta, abychom dosáhli ochrany okluze. Doporučila jsem pacientovi tuto dlahu nosit přes noc a co nejvíce během dne. Je velmi důležité pacienta informovat, aby si sám uvědomoval, jaké jsou účinky dlahy na čelistní klouby a svaly a zda jsou tyto oblasti uvolněné nebo napjaté.
Kontrolu jsme naplánovali po čtyřech dnech, abychom vyhodnotili situaci při skusu a dlahu popř. upravili. Pacient uvedl, že má z nové okluze celkově pocit pohodlí a uvolněné svaly. Další kontrolu jsme provedli o 1,5 týdne později, po 1 měsíci a poté každého 1,5 měsíce, kdy jsme kontrolovali stav skusu. Celkově pacient dlahu nosil po dobu 7 měsíců.
Získání přesného vertikálního rozměru z dentální dlahy pro edelweiss OCCLUSION-VD
Po 7měsíčním období ladění skusu pomocí dlahy jsme se s pacientem znovu setkali za účelem fixace okluze v novém vertikálním rozměru se snadno pohyblivými čelistními klouby a uvolněnými žvýkacími svaly. Pomocí silikonového klíče jsme zaznamenali zvýšenou okluzi a předali záznam naší zubní laboratoři. V novém vertikálním rozměru bylo možno provést artikulaci modelů. Vzhledem k nutnosti značně zvýšit skus o celých 5 mm jsme se v tomto případě rozhodli použít edelweiss OCCLUSION-VD pro horní i dolní čelist, což znamenalo posun o 2,5 mm u každé čelisti. Také jsme v zubní laboratoři nechali upravit edelweiss VENEERS, aby se zkrátila doba ošetření v ordinaci.
Umístění upravených edelweiss VENEERS a edelweiss OCCLUSION-VD za použití dentinového kompozitu edelweiss
Fazety edelweiss VENEERS a edelweiss OCCLUSION-VD jsme umístili za použití dentinového kompozitu edelweiss (odstín A1) během pouhé jedné návštěvy. Díky korekci vnitřního povrchu fazet a jejich pozici vzhledem k nové okluzi bylo ošetření pro pacienta i zubního lékaře rychlé, snadné a pohodlné. Začali jsme v dolní čelisti s moláry a premoláry směrem dopředu.
Připravené OCCLUSION-VD připevníme na zub pomocí dentinového kompozitu edelweiss a poté máme dostatek času na úpravu a odstranění přebytku kompozitu dentální sondou nebo Heidemannovou špachtlí a zubní nití v mezizubních prostorách. Vytvrdíme světlem po dobu 30 sekund (v závislosti na typu polymerační lampy). Je vhodné pracovat s nasazeným kofferdamem, zejména v dolní čelisti. Výhodou použití dentinového kompozitu edelweiss je to, že edelweiss VENEER, edelweiss OCCLUSION-VD a dentinový kompozit mají stejný objem nanohybridních plniv (83 %) a vzniká tak skutečný monoblok. Výsledkem je rekonstrukce zubů s novým vertikálním rozměrem a optimálními mechanickými vlastnostmi – vzniklý monoblok má vlastnosti blížící se přirozenému zubu, například co se týče modulu pružnosti 20 GPa. Vyhnete se tak mj. problémům s odlamováním keramiky. Pokud by pacient s bruxismem nenosil přes noc ochrannou dlahu, pak by si fazety edelweiss OCCLUSION-VD obrousil stejně jako přirozené zuby, ale fazety by se neodlomily ani nepopraskaly.
S dentinovým kompozitem edelweiss OCCLUSION-VD a VENEERS jsem neměla problémy. Při použití zatékavého materiálu by došlo k zalepení mezizubních prostor, z nichž by se pak zpolymerovaný kompozit špatně odstraňoval.
Po nasazení fazet edelweiss VENEER a edelweiss OCCLUSION-VD
Pacienti někdy mají po ošetření problémy s mluvením. V takovém případě doporučujeme nahlas předčítat například noviny pro rychlejší adaptaci na nový design zubů. Pacientům s bruxismem je vhodné doporučit nošení jednoduché okluzní dlahy na uvolnění svalů. Pro mě jako zubní lékařku je systém edelweiss logickým řešením pro pacienty s bruxismem a ztrátou vertikálního rozměru. Zuby není nutné preparovat a toto řešení je méně nákladné než keramické korunky. Důležitým aspektem také je, že tyto náhrady lze kdykoliv opravit pomocí kompozitu edelweiss. Systém je perfektní imitací přirozené estetiky a funkce. Prefabrikované fazety edelweiss VENEER nebo OCCLUSION-VD lze probarvit kompozitem edelweiss (A0, A1, A2, A3, A3.5) a dobře vyleštit a dosáhnout tak individualizovaného přirozenějšího vzhledu.
Publikováno: StomaTeam 1/2018
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Zaujala vás ukázka článku?
Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam
Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯11. 7. 2023 | Protetika
61letý pacient trpěl výrazným opotřebením zubů, které lze v závislosti na příčině klasifikovat jako atrici...
2. 11. 2023 | Protetika
Díky zavedení digitálních technologií lze virtuálně...
5. 4. 2023 | Protetika
Kazuistika: Pacient se dostavil na každoroční pravidelnou preventivní...